טנק ישראלי ברמת הגולן
אי-פי

המתיחות נמשכת: פצמ"רים התפוצצו בצפון, צה"ל תקף

בפעם השנייה בתוך יומיים, זוהו נפילות בצפון רמת הגולן. חיל האוויר מטרות של צבא סוריה
רועי שרון, רובי המרשלג וענבל תמיר
25 ביוני 2017
18:01
עודכן ב 15 אוקטובר 09:47

כמה פצצות מרגמה התפוצצו היום (ראשון) בשטח פתוח בצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מדובר בירי תועה ממלחמת האזרחים בסוריה. בתגובה לכך תקף צה"ל יעדים של הצבא הסורי באזור קוניטרה.

צבא סוריה מסר בשעות הערב כי ישראל צריכה לחשוש מפני תגובה קשה. "אם הפעולות התוקפניות האלו יימשכו, ישראל תישא בהשלכותיהן החמורות".

זוהי הפעם השנייה בתוך יומיים שפצמ"רים התפוצצו בשטח פתוח ברמת הגולן וישראל השיבה אש. אתמול זוהו עשר נפילות, אולם איש לא נפגע ולא נגרם נזק. בתגובה לכך, תקף חיל האוויר כעבור שעה קלה כמה מטרות של משטר אסד ברמת הגולן הסורית, ובהן שני טנקים ועמדה, שמהם על פי צה"ל בוצע הירי לעבר ישראל.

על פי דובר צה"ל, חיל האוויר תקף היום שני תותחים ומשאית תחמושת השייכים למשטר הסורי בצפון רמת הגולן הסורית, בתגובה לירי לצפון. בנוסף לכך, הנחה צה"ל את החקלאים והאזרחים שלא לשהות בשטחים הפתוחים באזור עמק הבכא ופתחת קוניטרה.

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל אינו צד ואינו מעורב בלחימה הפנימית-סורית, אך עם זאת, רואה בחומרה כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה ורואה במשטר הסורי האחראי על הנעשה בשטחו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה כי "צה"ל תקף אמש מטרות של צבא סוריה. זו הייתה תגובה תקיפה לירי של פצצות מרגמה לשטחנו. המדיניות שלנו ברורה: איננו מקבלים טפטוף מכל סוג שהוא. לא מרגמות, לא רקטות, לא זליגת ירי. אנחנו מגיבים בעוצמה על כל פגיעה בשטחינו ובאזרחינו. מעבר לכך, אנחנו רואים בחומרה את הניסיונות של איראן להתבסס צבאית בסוריה והניסיונות לצייד את חיזבאללה בנשק מתקדם דרך סוריה ובלבנון".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס אתמול למתיחות בצפון ואמר כי צה"ל ימשיך להגיב על כל ירי לשטח ישראל. "אין לנו כל כוונה לעבור לסדר היום על הפרת הריבונות שלנו ופגיעה בביטחוננו, גם אם מדובר בזליגה מהלחימה בין המורדים למשטר הסורי. אנו מגיבים בעוצמה, בנחישות ובשיקול דעת על כל מקרה שכזה, בדיוק כפי שצה"ל עשה לפני שעה קלה ברמת הגולן. משטר אסד הוא מבחינתנו אחראי למתרחש משטחו, והוא ימשיך לשאת בתוצאות אם אירועים כאלו יחזרו על עצמם".

לפני כחודשיים אותרו שתי נפילות של פצצות מרגמה במועצה האזורית גולן. גם במקרה זה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה לכך תקף צה"ל את מקורות הירי ברמת הגולן הסורית.