הנשיא ראובן ריבלין בטקס לרגל ציון 50 שנה לאיחוד יר
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ריבלין על משבר הכותל: הממשלה צריכה לחשוב על אחדות

הנשיא התייחס לסערה שהתעוררה בעקבות ביטול המתווה: "ליהודי התפוצות מקום חשוב בבניית המדינה"
אוריה אלקיים
29 ביוני 2017
15:31
עודכן ב 17 אוקטובר 11:25

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר היום (חמישי) כי ישראל צריכה לפעול ברגישות בנוגע למתווה הכותל שהוקפא השבוע כדי למנוע קרע עם יהודי העולם. לדבריו, האתר ההיסטורי צריך להיות נגיש לכולם.

"גם בצער המחלוקת, חובה עלינו לזכור שכולנו משפחה אחת ולכל יהודי מקום מיוחד בליבו לכותל המערבי, שריד מקדשנו", כתב ריבלין במענה לפניות בנושא. "מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי והיא תמשיך להיות נאמנה למחויבותה זו. לאחינו יהודי התפוצות מקום חשוב ומשמעותי בעשייה ובבנייה של מדינת ישראל. כך היה וכך ימשיך להיות. אחדות העם היהודי צריכה לעמוד לנגד עיני ממשלת ישראל כל העת".

הממשלה הקפיאה את המתווה ביום ראשון האחרון בלחץ המפלגות החרדיות. המשמעות היא כי הסטטוס-קוו ברחבת הכותל יישמר, ולא תהיה רחבה מעורבת של גברים ונשים. כדי למנוע התערבות של בג"ץ בנושא, בהיעדר החלטה ממשלתית, הוחלט להקפיא לעת עתה את המתווה. השרים יובל שטייניץ ואביגדור ליברמן היו היחידים שהצביעו נגד ההחלטה.

מאז ביטולו של המתווה סערו הרוחות ביהדות התפוצות. חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, שהתכנס השבוע, ביטל ארוחה חגיגית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. התנועה הרפורמית ביטלה פגישה שתוכננה להתקיים עם נתניהו היום. שלשום אמר יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי במפגש של השדולה בכנסת לחיזוק העם היהודי, כי הסוכנות מקבלת פניות עם רצון לבטל תרומות בעקבות הקפאת מתווה הכותל.

המתווה אושר בממשלה בינואר 2016. עד אז, הקפיד נתניהו לדבר בשבח יהדות התפוצות ובתרומתם למדינה. ואולם, ראש הממשלה נאלץ להתמודד גם עם לחצים של שותפיו החרדים לקואליציה, שדרשו בתקיפות את ביטול המתווה.