דליפת החומצה בנחל אשלים

הזיהום בנחל אשלים: שימוע לבכירי רותם אמפרט

בכיר בחברה: "מוקדם מדי לקבוע מה קרה". רשות הטבע והגנים: השיקום עלול להימשך עשרות שנים
איציק זוארץ
03 ביולי 2017
14:49
עודכן ב 10 אוקטובר 11:39

המשרד להגנת הסביבה צפוי לערוך היום (שני) שימוע למנהלי מפעל "רותם אמפרט" שבדרום בעקבות הזיהום הנרחב שנגרם בנחל אשלים בסוף השבוע. במשרד להגנת הסביבה שוקלים נקיטת צעדים שונים נגד המפעל כמו הוצאת צו סגירה מנהלי והטלת עיצומים כלכליים. לאחר השימוע יחליטו בכירי המשרד אם לפתוח בהליך פלילי נגד המפעל שמשמעותו שהמשטרה הירוקה תחקור את המקרה. 
 
במכתב ששלח אתמול לשלושת מנהלי המפעל, כתב מנהל מחוז הדרום במשרד, ברוך ובר, כי ברשות המשרד מידע שלפיו "עולה יסוד סביר להניח כי המפעל מפר את הוראות תנאי היתר הרעלים שבידיו, דבר המהווה עבירה על הוראות חוק החומרים המסוכנים". המשרד אף הורה לסגור את בריכות החומצה של המפעל, שיכול להיקנס בסכום של עד 1.6 מיליון שקלים. עם זאת, הנזק המשוער שנגרם מהדליפה מוערך בעשרות מיליוני שקלים.

הדליפה התרחשה ביום שישי, כאשר קיר באחת הבריכות במפעל קרס והחלה "גלישה מסיבית של חומר נוזלי המכיל חומר מסוכן וחומצי מאוד, מהבריכה לסביבה", כדברי ובר. החומר שטף את נחל אשלים וזרם לאורך 20 קילומטרים עד למאגר אשלים, "תוך גרימת נזק לחי ולצומח בנחל ותוך חשש ממשי לגרימת נזק אקולוגי משמעותי".

 
אורי יסעור, גיאולוג וסמנכ"ל אקולוגיה ותשתיות ברותם אמפרט אמר הבוקר בראיון לקלמן-ליברמן בכאן ב' כי "אנחנו עובדים על פי השיטה המקובלת בעולם עם טובי המומחים בעולם". הוא הוסיף כי הזעקנו מהנדסים לשטח ויגיעו מומחים מארה"ב. כרגע מוקדם מדי לקבוע מה קרה".
 
הראל בן שחר, מנהל מרחב ערבה ברשות הטבע והגנים אמר בתוכנית כי הנחל עבר שיטפון בעוצמה "מאוד גבוהה", וכי ייקח זמן רב לאמוד את הנזק שנגרם. "השיקום יכול לקחת עשרות שנים", אמר.