הקצין דימה תקיפת מחבל – ונהרג מירי חייל

סגן דוד גולובנציץ תרגל את חייליו למקרה של תקיפת מחבל, כשאחד הלוחמים פלט לעברו כדור. צה"ל עצר את האימונים
רועי שרון
05 ביולי 2017
10:21
עודכן ב 10 אוקטובר 16:29

גורמים בצה"ל חוקרים הבוקר (רביעי) מה הוביל לאסון בו נהרג סגן דוד גולובנציץ, בן 22 מאפרת, כתוצאה מפליטת כדור בחברון. בדיקה ראשונית של האירוע העלתה כי גולובנציץ נפגע מירי מטווח קצר של אחד מחייליו, בזמן שדימה תרחיש של תקיפת מחבל.

ככל הידוע, הקצין ביקש לבקש לבצע תרגול לחייליו רגע לפני שעלו לפעילות מבצעית בתל רומיידה שבחברון. כחלק מהתרגול, הוא גילם מחבל שמסתער לעברם בהפתעה. גורמים בפיקוד מרכז ובחטיבת גולני מבררים כיצד קרה שהנשק שירה לעברו לא היה פרוק, אף על פי שמדובר היה בתרגיל בלבד.

עניין נוסף שנבדק הוא אם מדובר במתכונת תרגול מקובלת בגדוד 12, ואם כלל החיילים במקום אכן הבינו כראוי שלא מדובר בתרחיש אמיתי, או שמא אחד מהם ירה משום שנבהל. אתמול הורה הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, על עוצר אימונים ובצה"ל יקדישו את הימים הקרובים לרענון נהלי הבטיחות ביחידות השונות.

מותו של גולובנציץ מצטרף לרצף של תאונות  בהן היו מעורבים חיילי צה"ל בתקופה האחרונה. לפני כשבועיים נפצע חייל קשה מפליטת כדור של חייל אחר בתל אביב במהלך חופשה. שבוע לפני כן נהרג יובל מנע, בן 20 מגבעתיים, בהתהפכות של ג'יפ צבאי באזור הגבול עם רצועת עזה. בחודש מאי נפצע לוחם מגלן בתאונת צניחה בגליל.