הרמטכ"ל גדי איזנקוט בדיון בכנסת
(צילום: פלאש 90)

הרמטכ"ל: "צה"ל פועל באמצעים שהשתיקה יפה להם"

איזנקוט במסר מאיים לחיזבאללה. לדבריו, "הרחקת איראן היא אתגר לא פחות משמעותי מהבסת דאעש"
כרמלה מנשה
05 ביולי 2017
12:22
עודכן ב 10 אוקטובר 16:28

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיע הבוקר (רביעי) לדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת והתייחס לכמה נושאים על סדר היום, ובהם האיום האיראני, המתיחות ברצועת עזה ותכנית הבנייה בקלקיליה. על מותו אמש של סגן דוד גולובנצ'יץ מפליטת כדור אמר איזנקוט כי מדובר ב"אירוע מיותר".

איזנקוט התייחס לכוחה של איראן ולמפעליה לייצור טילים מתקדמים בלבנון, כינה אותן "יכולות מצומצמות" וביקש לשמור על פרופורציות. "צה"ל שם בראש סדר העדיפויות שלו את 'פרויקט הדיוק' - הן ייצור נשק חדש והן שיפור נשק קיים – המתנהל בעיקר במפעלים באיראן ובסוריה, ומנסים לקדמו גם ללבנון. כיום מדובר ביכולת מצומצמת מאוד, ולכן יש לשמור על פרופורציה ולא להיבהל. צה"ל פועלים למול הפרויקט כל הזמן, במגוון רחב של כלים, שהשתיקה יפה להם, ומתוך כוונה לא להביא להידרדרות". לדבריו, "הרחקת איראן וצמצום ההשפעה שלה במזרח התיכון הם אתגר לא פחות משמעותי מהבסת דאעש".

בדיון הזהיר הרמטכ"ל מפני ההפרות המתמשכות של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם מספר 1701 בידי חיזבאללה, תוך שהוא מנצל אזרחים ושטחים בנויים. עם זאת הוא הבהיר כי "11 שנים אחרי לבנון השנייה, המציאות הביטחונית טובה והזמן נוצל לשיפור דרמטי ביכולות צה"ל". לדבריו, צה"ל נמצא ביכולת מודיעינית מבצעית ש"לא הייתה לו מאז הקמתו".

על המתיחות בדרום אמר כי "לישראל יש אינטרס לדינמיקה חיובית ברצועת עזה, אך אי אפשר לדרוש מאיתנו לתת תקציב כשחמאס משקיע בטרור". בהתייחס לאפשרות של פתיחת מבצע צבאי בצפון או בדרום, אמר איזנקוט כי בשלב הזה הוא אינו מזהה כוונה להתקפה יזומה מצד אויבנו. עם זאת הוסיף כי צה"ל משפר מוכנות לכל תרחיש.

בנושא תכנית הבנייה בקלקיליה, ציין הרמטכ"ל כי מדובר במדיינות ממשלתית וכי לצה"ל אין מדיניות עצמאית. עם זאת, ציין איזנקוט כי בנייה כזו "משרתת את האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".