ארדן ואלשיך בדיון בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלשיך: אין מתיחות ביני לבין ארדן

המפכ"ל נגד הצעת החוק המכפיפה את תקציב המשטרה למשרד הפנים: "אינה חוקתית"
רועי ינובסקי ומורן שכניק
06 ביולי 2017
12:36
עודכן ב 10 אוקטובר 13:06

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר הבוקר (חמישי) כי אין מתיחות בינו לבין השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, סביב הצעת החוק של חבר הכנסת דודי אמסלם (הליכוד), ולפיה יוכפף חשב המשטרה למשרדו של ארדן. המשמעות היא כי השר ינהל את תקציב המשטרה.

"יש לי עמדה מאוד ברורה כלפי הצעת חוק פרטית שעלתה ונידונה בעבר בוועדת הכספים", אמר אלשיך. "אין לי ספק שהצעה שבעינינו היא אנטי חוקתית לא יכולה להיות מקודמת. אני לא חושב שיש חולק על הדעה הזאת וכל שומרי הסף יעזרו לנו. תפקידי יחד עם יתר שומרי הסף לוודא שההצעה הזאת לא תקודם".

המפכ"ל הוסיף כי "אין פה מריבות ומהומות, אני אפילו לא שמעתי את עמדתו של השר. יש לנו פגישה ואני מאמין שזה יעלה גם בפגישה. זו הצעת חוק פרטית, בסופו של דבר כל אחד עושה את החשבונות שלו. אני עושה חשבון אחד ויחיד - שלטון החוק. אם אני לא אעשה את זה - מי יעשה את זה? בשביל זה אני המפכ"ל".

לא רק אלשיך מתנגד להצעת החוק, שאמורה לעלות לסדר היום של ועדת השרים לענייני חקיקה בשבוע הבא, אלא גם מפכ"לים לשעבר. במכתב ששלחו ליועץ המשפטי לממשלה, העלו בכירים בעבר את החשש מפני פוליטיזציה של הארגון, שכן לטענתם ברגע שהתקציב ינוהל על ידי המשרד לביטחון הפנים, לפוליטיקאים תהיה דריסת רגל בסדרי העדיפויות של המשטרה. 

מנגד, חבר הכנסת אמסלם ושותפיו להצעת החוק טוענים שהמשטרה לא נמצאת מעל כל משרד ממשלתי אחר או כל ארגון ביטחוני אחר, ועל כן הממשלה צריכה לפקח על התקציב שלה. השר ארדן עצמו לא הביע התנגדות לחוק ואמר כי יבחן את פרטיו.