דמשק, מאי 2017
צילום: אי-פי

הפסקת האש בדרום-מערב סוריה נכנסה לתוקף

ההסכם שהשיגו ארה"ב, רוסיה וירדן, כולל גם את האזור הסמוך לישראל. נתניהו: אסור שזה יביא להתבססות איראן
רויטרס
09 ביולי 2017
13:50
עודכן ב 10 אוקטובר 11:13

הסכם הפסקת האש שהשיגו ארצות הברית, רוסיה וירדן בדרום-מערב סוריה נכנס לתוקפו היום (ראשון). ארגון למען זכויות אדם במדינה הפועל מבריטניה דיווח כי הפסקת האש נשמרת ו"תקפה". גם גורם רשמי מטעם המורדים מסר כי אין לחימה משמעותית באזור.

הפסקת האש כוללת את אזור הגולן הסורי שבו היתה לחימה עזה בשבועות האחרונים, שהביאה לנחיתות של פצצות מרגמה בשטח ישראל. בעקבות זאת תקף חיל האוויר כמה פעמים מטרות בשטחי סוריה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בישיבת הממשלה כי "ישראל תברך על הפסקת אש אמיתית בסוריה אבל אסור שזה יבסס נוכחית איראנית בסוריה". לדבריו, הוא שוחח בנושא עם שר החוץ של ארצות הברית רקס טילרסון ועם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ו"שניהם אמרו שהם מבינים את הנושא ויתחשבו בצרכי ישראל". נתניהו הוסיף: "נמשיך לעמוד על הקווים האדומים שלנו - מניעת הצטיידות חיזבאללה והתבססות קרקעית שלו בגבולנו ומניעת התבססות איראנית בכל שטחי סוריה".

אתמול דיווח עיתון ערבי בלונדון כי ההסכם שהושג קובע כי הנשיא בשאר אסד יישאר בשלטון וכי איראן תורחק מאזורי הגבול של סוריה עם ישראל ועם ירדן. בדיווח בעיתון "אל-חיאת" נכתב כי המאבק בדאעש נותר בראש סדר העדיפויות של וושינגטון וכי שיתוף הפעולה עם רוסיה נועד לחלק את ההשפעה באזורי השליטה של ארגון המדינה האיסלאמית לאחר תבוסתו.

גורם בכיר במשרד החוץ בוושינגטון מסר אתמול כי ההסכם אינו כלול בהסדרים שדנים בהם בשיחות באסטנה בחסות רוסיה ואיראן. הגורם הוסיף כי ההסכם החדש הוא צעד לקראת הפסקת אש רחבה יותר בסוריה וכי בזמן הקרוב ייקבע מי יפקח על אכיפת ההסכם.