מבקר המדינה מגיש את הדוח השנתי ליו"ר הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לא רק הרשויות רקובות, גם השיטה

מייל נבואי אחד של איש מחשבים בעיריית עפולה הוכיח עד כמה המינויים הפוליטיים שמים ללעג את המכרזים. הבריתות שעל מועמד לכרות בדרך לתפקיד הופכות את השחיתות לכמעט בלתי נמנעת, ודוח מבקר המדינה בנושא חשף רק את קצה הקרחון
חן ביאר
25 בנובמבר 2016
11:51

אין תפקידים רבים במערכת הציבורית שמרכזים עוצמה גדולה כמו זו הנמצאת בידי ראשי ערים. לא מעט מהם עשו את הדרך מהמערכת המוניציפלית אל הפוליטיקה הארצית במחשבה שהשפעתם רק תגבר, אך בשנים האחרונות לא מעט מהח"כים הטריים הללו נזכרים בערגה בכוחם להניע מהלכים בזירה העירונית. קחו לדוגמא את אילן שוחט, ראש עיריית צפת לשעבר. כשהבין לאחר הבחירות האחרונות שלא יהיה שר, ויתר על הכיסא במליאה וחזר ללשכתו בגליל. שאלו את ז'קי לוי, סגן שר הבינוי והשיכון, שברגעים של חולשה יודה בינו לבין עצמו כי הוא מתכנן את חזרתו לראשות עיריית בית שאן. אין רע במשילות עירונית איתנה, אך צריך לשים לה גבולות. לצערנו, על הגבולות הקיימים היום, הרשויות המקומיות מצפצפות בקול תרועה.

השבוע פרסם מבקר המדינה דו"ח העוסק בהתנהלות הרשויות המקומיות. הפרק המרכזי בדו"ח עוסק במינויים פוליטיים: החוק מאפשר לכל ראש עיר למנות את אנשי שלומו למספר משרות בעירייה המוגדרות כ"משרות אמון". בעבור יתר התפקידים יש לערוך מכרז, בסופו אמור להיבחר האדם המתאים ביותר למשרה. שיטה זו יוצאת מנקודת הנחה שפקידי העיריות הם אנשי מקצוע בלתי תלויים פוליטית, היכולים להישאר בתפקידם גם כשראש העיר מתחלף. דו"ח המבקר מוכיח שהנחת המוצא הזו רחוקה מהמציאות: בכל שש הרשויות שנבדקו נמצאו מינויים פוליטיים - גם לתפקידים שאינם מוגדרים כמשרות אמון. המבקר מפרט כיצד ראשי הערים נעזרו בכל תכסיס אפשרי, רק כדי שהזוכה במכרז יהיה האדם שהם חפצים ביקרו.

אם צוללים לממצאים, עפולה היא ללא ספק הכוכבת הבלתי מעורערת של הדו"ח. בבחירות 2013 נבחר לבירת העמק ראש עיר חדש ישן - יצחק מירון. מירון הדיח בסיבוב שני את אבי אלקבץ, ראש העירייה עד לאותו ערב. לשניים יריבות עזה וארוכת שנים: אלקבץ שימש כמנכ"ל העירייה בזמן הקדנציה הראשונה של מירון (1998-2005), וכשפרש מירון באופן מפתיע מראשות העיר, היה זה אלקבץ שהחליפו. אלקבץ אף התמודד מול מירון כשהאחרון ביקש לשוב ללשכת ראש העיר. טלנובלה מוניציפלית.

אלקבץ ניצח בבחירות 2008 ושלח את מירון למדבר האופוזיציוני. ב-2013, עם חזרתו של מירון לתפקיד, נפוצה שמועה עיקשת במסדרונות עיריית עפולה: מירון מתכנן ניקוי אורוות אינטנסיבי. במהלך מערכת הבחירות היו תלונות רבות על עובדי העירייה שלוקחים חלק פעיל בקמפיין לטובת אלקבץ, והחשש היה שזמן סגירת החשבונות קרב.

הפרחת שמות ותפקידים הפכה למשחק פופולארי בקרב חובבי הפוליטיקה המקומית. הפרלמנטים בעיר ידעו לספר לפרוטרוט כיצד תיראה העירייה בעידן החדש - והניחושים התבררו כמדויקים להפליא.

טעות מביכה אחת ממחישה עד כמה היו המינויים הפוליטיים דבר שגרתי בעיריית עפולה. לאחר הבחירות, איש המחשבים של העירייה הפיץ בקרב העובדים מייל עם מספרי שלוחות הטלפון של בעלי התפקידים בעירייה. ברשימה בלטו שמותיהם של חמישה עובדים חדשים ששובצו לתפקידים שהמכרזים עבורם הסתיימו, שימו לב, רק שבועיים לאחר שליחת המייל. איש המחשבים, ממש כמו יושבי הפרלמנטים, חזה בדיוק את זהותם של זוכי המכרזים.

שתי אפשרויות לפנינו: או שעפולה היא עיר שניחנה בנביאי אמת מחוננים, או שרוח המפקד הייתה כה שקופה ובוטה, עד שלעיתים קל לשכוח שמינויים פוליטיים הם דבר האסור בחוק.

בעיריית עפולה טוענים בתגובה שלכל התפקידים מונו אנשים טובים ורציניים. גם אם זה נכון, לצורך העניין, כדאי גם לתהות איך קרה שב-20 מהמכרזים זכו אנשים שמלבד כישוריהם, אוחזים גם בזיקה פוליטית לראש העיר יצחק מירון. עוד טוענים בעירייה שמשרד הפנים אישר את כל המינויים שבוצעו. בנקודה זו הצדק בהחלט איתם. משרד הפנים, אליבא דמבקר המדינה, פשוט הניח למינויים הפסולים האלה לעבור באין מפריע תחת הרדאר שלו.

כולם נביאים בעירו, עפולה. צילום: לע"מ

הגוף שאמור לשמש כרגולטור ולמנוע מינויים פסולים, כך מצא דו"ח המבקר, מועל בתפקידו. מינויים שגרמו לאורות האדומים במשרד המבקר להבהב, זכו בקרב שומרי הסף לאור ירוק בוהק. סע לשלום, המפתחות בפנים. גם הג'וב.

התמונה הכללית שנגזרת מהדו"ח עגומה. שש רשויות עמוסות לעייפה במינויים פוליטיים המצפצפות על כל כללי המנהל התקין, מעידות שהדבר הפך לנורמה בשלטון המקומי. הניחוש שלי הוא שבמשרד הפנים יודעים היטב שאינם מבצעים את עבודתם נאמנה. בינם לבין עצמם הם מבינים שבשיטה המוניציפאלית בישראל יש יסוד משחית. אדם המבקש להיות ראש עיר נדרש ראשית לנצח בבחירות, ועל מנת לנצח עליו לגייס קבוצה לא קטנה של אנשים שתעבוד למענו ותשקיע מזמנה, ממרצה ואף מכספה. קשה למצוא אנשים שיעשו זאת רק מתוך אמונה במנהיג העתידי ובצדקת דרכו. אם תבחנו לעומק את ראשי הערים שלכם, תגלו שרבים מהם מוקפים בידי חבורה הקשורה בסבך אינטרסים - בעלי עסקים קטנים, עורכי דין ויותר מכל - קבלנים.

מבקר המדינה המליץ למשרד הפנים לבחון מחדש את כל המינויים הפוליטיים הפסולים שמצא, והעביר את החומרים שאסף על הערים עפולה ונשר לבחינת היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות חשש לפלילים. לא מן הנמנע שהמשך הבדיקה יגלה שבכל הקשור לרשויות מקומיות, מינויים פוליטיים אסורים הם רק קצה הקרחון.