סטודיו כאן

10 דברים שלא ידעתם על המצעד השנתי הרשמי של ישראל בכאן גימל

מי השיאן בתואר זמר השנה ואיזו שנה היא השחורה של הלהקות? לכבוד המצעד השנתי תשע"ז, הנה כמה עובדות מסקרנות על המצעד הכי ישראלי ומוזיקלי בארץ
21 באוגוסט 2017
17:48

השנה היא 1969, מצעד הפזמונים העברי ראשון יוצא לדרך: אנשי קול ישראל מבקשים מהמאזינים לשלוח גלויות ובהן דירוג של השירים והמבצעים האהובים עליהם ביותר באותה שנה. במקום הראשון זוכה השיר ''על כפיו יביא'' בביצועה של רבקה זוהר, להקת הנח"ל מוכתרת כלהקת השנה. מאז הרבה מאוד שירים ואמנים הושמעו מעל גלי האתר, ומשליטה כמעט בלעדית של להקות צבאיות הפך להיות המצעד השנתי מה שאנחנו מכירים כיום: חגיגה מגוונת של מוזיקה ישראלית – זמרים, להקות ומה שביניהם.

הצביעו למצעד הרישמי של ישראל תשע"ז ותוכלו לזכות בחופשה זוגית ובכרטיסים להופעות חיות, לחצו כאן >>

השנה נערך המצעד הישראלי השנתי לראשונה תחת המטרייה של תאגיד השידור הישראלי החדש, ''כאן'', ולרגל המאורע ביקשנו מחברי כאן גימל לשתף אותנו בכמה עובדות מסקרנות על המצעד ועל השירים שהשתתפו בו לאורך השנים.

1. אילנית היא שיאנית המצעד הישראלי השנתי הבלתי מעורערת. היא זכתה בתואר זמרת השנה בכל שנה בין השנים 1971-1977, כלומר שבע שנים ברציפות.

2. בין הגברים השיאן הוא ללא ספק שלמה ארצי, שזכה יותר מכל זמר אחר בתואר "זמר השנה", לא פחות מ 10 פעמים.

3. השיר ''התחלה חדשה'' של בנזין שהשתתף במצעד של שנת 1985 נכתב במקור עבור רשת ב' לכבוד המעבר של התחנה מ-AM ל-FM. הוא גם היה שירה האחרון של הלהקה.

4. הזמרת שהכניסה הכי הרבה שירים למצעד היא ריטה עם 38 שירים. אחריה, עם שני שירים פחות, מדורגת גלי עטרי.

5. אהוד מנור הכניס 83 פזמונים למצעד. שיר אחד שכתב: "חי" לעפרה חזה, זכה בתואר שיר השנה בשנת 1983.

6. שנת 1978 תיזכר לדיראון עולם כשנה שבה לא הייתה ולו להקה אחת שתיקח חלק במצעד השנתי ותזכה בתואר להקת השנה.

7. המצעד הישראלי השנתי היה אינדיקציה מצוינת למאבק המוזיקלי שקרע את העם בשנות השמונים: עפרה חזה מול ירדנה ארזי. אז מי ניצחה בסופו של דבר? התוצאה היא תיקו. שתיהן זכו בתואר זמרת השנה ארבע פעמים כל אחת, עד שפינו את הבמה לזמרות אחרות.

8. המצעד השנתי שודר בגל הקל עד שנת 1976, אז הוקמה רשת ג', בה הוא משודר מאז ועד היום, והשנה בשמה החדש תחת תאגיד השידור הישראלי - כאן גימל.

9. שיר השנה לשנת 1991, ''הקיץ האחרון'' של להקת "שפיות זמנית", שהה במצעד השבועי לא פחות מ-52 שבועות שהם מעל שנה (!!!), עד שהואיל בטובו לפנות את מקומו.

10. השיר "לילה" של נוער שוליים הוא גרסת כיסוי מוצלחת ללהיט של הסיקסטיז " Young Girl".

ובכרטיסים להופעות חיות >>