מחאת הנכים בדרך השלום בתל אביב

מחאת הנכים: הפעילים חוסמים, הארגונים מגבשים מתווה פשרה

משעות הבוקר חסמו פעילי המחאה מחלפים וצמתים בכביש החוף ובנתיבי איילון. בתוך כך, קואליציית ארגוני הנכים מתכוננת לפגישה עם נציג האוצר
שרון עידן, נופר משה, דקלה אהרן שפרן
24 בספטמבר 2017
07:31
עודכן ב 12:48

מחאת הנכים נמשכה גם היום (ראשון) עם שיבושי תנועה קשים בצירים מרכזיים בגוש דן. החסימות החלו בשעות הבוקר, כשפעילי המאבק עצרו את התנועה באזור מחלף קק"ל. לאחר מכן עברה המחאה לתל אביב עם חסימת צומת עזריאלי למשך כשעה. בצהריים חודשה המחאה בנסיעה איטית של המפגינים במחלפים רוקח וחיל השריון לכיוון צפון, ואז נחסמו לתנועה מחלף שפיים ומחלף שמריהו בכביש 2 למשך כשעתיים.

נציגי ארגוני הנכים טענו כי במהלך ההפגנה בתל אביב פעלה המשטרה כדי לפנות מכוניות השייכות למפגינים. לאחר מכן, דיווחו כי המשטרה החלה לחסום את רכביהם באמצעות אופנועים ורכבים נוספים. נציגי המפגינים מסרו כי הם רואים בכך "צעד אגרסיבי מצד המשטרה".

בתוך כך, בקואליציית ארגוני הנכים מקדמים מתווה לפתרון המשבר מול יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון. המתווה המוצע הוא שיפור הצעות חוק פרטיות שהוגשו בעניין, ובפרט הצעתה של ח"כ נאווה בוקר, להעלאת הקצבאות באופן דיפרנציאלי. לפי ארגוני הנכים, המתווה שיגישו יעלה לקופת המדינה מיליארדים שקלים נוספים על המתווה שהוצע על ידי הממשלה. ביום שלישי צפויה פגישה בין הנכים לשמחון, לאחר נתק ארוך.

הפגנת הנכים בתל אביב

ארגוני הנכים ממשיכים לדרוש להשוות את קצבת הנכות, שעומדת על 2,342 שקלים, לשכר מינימום. "למה לא מגיע לי לקבל את הסכום שאני משלמת למטפלת שלי? אנחנו הביטוח של הנחסמים", אמרה אחת המפגינות.

מנכ"ל "הנכים הופכים לפנתרים", אייל כהן, אמר כי מהיום כבישי הארץ ייחסמו בצירים ראשיים למשך זמן ממושך מבעבר. הוא הוסיף כי שום מתווה לא יתקבל אם נציג הארגון לא יהיה חלק משולחן הדיונים בכנסת.

הבוקר פתחה ההסתדרות בקמפיין חדש שכותרתו "לא מפקירים את הנכים" – הפעולה הראשונה של ההסתדרות שעוסקת בנכים מאז שיו"ר הארגון, אבי ניסנקורן, הכריז כי הוא תומך במאבק להעלאת קצבת הנכות בתחילת החודש. מודעות בעיתונים, סטיקרים על גבי אוטובוסים ושלטי חוצות יהוו חלק מהקמפיין.

יוזם המאבק ויו"ר הארגון "נכה, לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, אמר בתגובה כי "רבע מיליון נכים 'חגגו' את החג רעבים, אבל כעת החגיגה הסתיימה. המאבק על הזכות הבסיסית לחיות בכבוד יימשך ויחריף כל עוד הממשלה לא תשנה את גישתה כלפי הנכים. אנחנו בני אדם, הגיע הזמן להפסיק את ההתעללות". פרידמן הודה לניסנקורן על "התמיכה החשובה והעמידה במילתו".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר הבוקר לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן ב' כי צריך להצמיד את קצבת הנכות לשכר הממוצע או לשכר המינימום "אחרת נישאר באותו מצב גם בעוד עשור.