זירת הפיגוע בכניסה להר אדר

פיגוע ירי בהר אדר: שני מאבטחים ולוחם מג"ב נהרגו

מחבל מהכפר הפלסטיני בית סוריכ, בעל אישור עבודה, פתח באש לעבר מאבטחים במהלך כניסת פועלים ליישוב באזור ירושלים. אדם נוסף נפצע קשה, המחבל חוסל
כתבי כאן ועכשיו
26 בספטמבר 2017
07:48
עודכן ב 11:45

שוטר מג"ב ושני מאבטחים נהרגו הבוקר (שלישי) בפיגוע ירי בכניסה ליישוב הר אדר שבהרי יהודה. צוות של מגן דוד אדום הוזעק למקום והחל להעניק לנפגעים טיפול ראשוני, אך קבע את מותם של השלושה במקום כעבור זמן קצר. ישראלי נוסף נפצע באורח קשה ופונה לניתוח בבית החולים הדסה עין כרם שבירושלים. המחבל שביצע את הפיגוע נורה ונהרג במקום.

בסביבות השעה 07:30 בבוקר הגיע פלסטיני בן 37 תושב הכפר בית סוריכ, נשוי ואב לארבעה שהחזיק ברישיון עבודה בישראל, למעבר הנמצא בשער האחורי להר אדר. המחבל עמד בתור לבידוק ביטחוני במהלך מעבר של פועלים פלסטינים לשטח ההתנחלות, ועורר את חשדם של שוטרי מג"ב ומאבטחים אזרחיים המוצבים במקום. כשהורו לו לעצור, שלף אקדח ופתח לעברם בירי, שממנו נהרגו שלושה מהם. המאבטחים והשוטרים הספיקו להגיב בירי, והמחבל נהרג במקום. מתחקיר ראשוני עולה כי הנשק שבו השתמש נגנב ב-2003.

לאחר הפיגוע, פתחו כוחות הביטחון בסריקות נרחבות, בין היתר בסיוע של מסוקים, כדי לוודא שאין מחבלים נוספים במקום. כמו כן, כוחות צה״ל ומג״ב פשטו על בית המחבל וממשיכים לכתר את מרחב הכפר שממנו יצא. 

האזור שבו התרחש הפיגוע

שוטרי מג"ב בזירת הפיגוע הבוקר (צילום: TPS)

פרמדיק מגן דוד אדום, ניר בוזגלו, שחזר את שראה בזירת הפיגוע. "כשהגענו למקום ראינו ארבעה גברים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, שנפצעו מירי בפלג גופם העליון. פצוע אחד, גבר כבן 32, היה בהכרה מלאה וסבל מפצעי ירי בבטנו. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותו לבית החולים כשמצבו קשה. שלושת הגברים הנוספים היו מחוסרי הכרה, ללא נשימה וללא דופק, עם פצעי ירי בפלג גופם העליון. הם היו ללא סימני חיים ולצערנו נאלצנו לקבוע את מותם במקום", אמר.

האקדח שבו השתמש המחבל בפיגוע הירי הבוקר האקדח שבו השתמש המחבל בפיגוע הירי הבוקר (צילום: דוברות המשטרה)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "זה בוקר קשה, שולח תנחומים למשפחות. נהרוס את בית המחבל ואנחנו שוללים עכשיו את תעודות העבודה של משפחתו המורחבת. יש לבדוק אם מדובר באירוע יוצא דופן שמסמל דפוס חדש, אם כן, צריך להיערך בהתאם. אני מצפה מאבו מאזן לגנות".

נתניהו הוסיף: "אנחנו עדיין חוקרים את האירוע, וגם את ההשלכות שלו, אבל כמה דברים אנחנו יכולים להגיד עכשיו בוודאות. אחד – בית המחבל ייהרס. שניים – צה"ל כבר הטיל כתר על הכפר. שלוש – שוללים עכשיו את כל היתרי העבודה של המשפחה המורחבת של אותו מחבל". הוא האשים כי "הפיגוע הרצחני הזה הוא תוצאה בין השאר של הסתה שיטתית של הרשות וגם גורמים אחרים, ואני מצפה שאבו מאזן יגנה את הפיגוע ולא ינסה להצדיק אותו.כוחות הביטחון ימשיכו לפעול נגד ההסתה והטרור כפי שהם עושים מדי יום וגם מדי לילה, ואנחנו כמובן נסיים את חקירת האירוע ונדון יחד בצעדים הבאים".

כוח צה"ל בכפר סוריכ, ממנו יצא המחבל (צילום: דובר צה"ל)

שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף לאחר הפיגוע את הרשות הפלסטינית ואמר כי צה"ל ימשיך לפגוע נגד מחבלים. "תנחומיי למשפחות הנרצחים, ואיחולי החלמה מהירה לפצוע בפיגוע הבוקר בהר אדר. צה"ל וכוחות הביטחון פועלים בשעה הזו בכפר ממנו יצא המחבל שביצע את הפיגוע בהר אדר. מול הטרור הזה נמשיך לפעול בעוצמה ובנחישות, נרדוף את המחבלים, שולחיהם והמסיתים למיניהם בכל עת ובכל מקום, ונכה בהם כפי שקורה כמעט מדי לילה.

"הרשות הפלסטינית ממשיכה להסית לרצח יהודים ולהלל ולשבח רוצחים, וזו סיבה מרכזית שאווירת ההסתה באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות, מובילה לפיגועי טרור נגד אזרחי מדינת ישראל. אין כל הבדל בין הטרור הפלסטיני, המוזן ומתודלק באופן ממוסד, לטרור האיסלאמי הקיצוני, המוציא לפועל פיגועים באירופה ובמקומות אחרים בעולם. לפני שמדברים על משא ומתן כלשהו, על העולם לדרוש מהרשות הפלסטינית לעצור את ההסתה וליבוי הטרור".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר לאחר הפיגוע: "בשעות קשות אלו ליבנו עם משפחות הנרצחים ושפתותינו נושאות תפילה להחלמת הפצועים. מתקפת הטרור האכזרית מנכיחה שוב את החזית היומיומית עמה מתמודדים כוחות הביטחון הנושאים כיום במשימה החשובה ביותר - השמירה וההגנה על ביטחון אזרחי ישראל. אנו נמשיך ונכה בטרור ונשיג את כל המבצעים והמסייעים לו".

צוות זקצוות זק"א במקום הפיגוע הבוקר (צילום: דוברות זק"א)

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, אמר בעקבות הפיגוע בהר אדר: "בבוקר קשה זה אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצוע. יש לעצור מיידית את כניסת הפלסטינים לשטח ישראל, הטרור הפלסטיני מנצל את הרצון הטוב שלנו כדי לרצוח ישראלים. יש לבחון מחדש את מדיניות היתרי הכניסה לישראל ולהבין כי אין טעם במשא ומתן מדיני לצרכי מס שפתיים עם מי שמבקש להשמידנו".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הביע אף הוא צער על הפיגוע. "עלינו לפעול ביד ברזל כנגד מחבלים שכל מטרתם היא לפגוע ביהודים. אני סמוך ובטוח כי צה"ל והשב"כ ישימו את ידם על שולחי המחבל הנתעב והמסיתים והם יועמדו לדין. הר אדר הוא ישוב שלאורך שנים הצליח לבטא יחסים של דו קיום הדדי בין יהודים וערבים. הפיגוע הזה הוא גם פגיעה קשה באמון בין הקהילות והתושבים שחיים שם".

בהכנת הידיעה השתתפו: רועי שרון, ענבל תמיר, רועי ינובסקי, ורד פלמן ויערה שפירא