אור אריש, יוסף עותמאן וסולומון גברייה
*

הרוגי הפיגוע בהר אדר: סולומון גברייה, יוסף עותמאן ואור אריש

גברייה, שוטר במג"ב, נפצע לפני כשנה בידו בפיגוע אחר שאירע באזור. המחבל השאיר מכתב לאשתו: "הייתי בעל גרוע"
ענבל תמיר, ורד פלמן
26 בספטמבר 2017
10:22
עודכן ב 13:08

שוטר מג"ב סלומון גברייה, בן 20 מבאר יעקב, והמאבטחים יוסף עותמאן בן ה-25 מהכפר אבו גוש ואור אריש בן 25 מהר אדר הם שלושת ההרוגים בפיגוע הירי בכניסה להר אדר – כך הותר בצהריים (שלישי) לפרסם. גברייה, ששירת כלוחם במרחב עוטף ירושלים, הועלה לדרגת סמל ראשון אחרי מותו.

במקביל, נודעה גם זהותו של המחבל שביצע את הפיגוע - ג'מל נימר מהכפר הפלסטיני הסמוך בית סוריכ. נימר השאיר אתמול מכתב לאשתו שבו הבהיר לה, בין היתר, כי אין לה קשר לכוונתו לבצע פיגוע.

גברייה, שנהרג הבוקר מירי המחבל במהלך כניסת פועלים להר אדר, נפצע כבר בחודש אוקטובר האחרון בפיגוע טרור אחר שאירע לא רחוק מהיישוב. הוא נפגע אז בידו וסבל מפצעים קלים. הוא הותיר אחריו הורים, אח ושתי אחיות. הלוויתו תיערך ב-17:00 בבאר יעקב.

עמדת הבידוק שבה התרחש הפיגוע

ההרוג השני, יוסף עותמאן, הועסק כמאבטח בעמדת הבידוק שבה עוברים מדי יום פועלים פלסטינים בדרכם לשטח ישראל. "הוא היה ילד חזק, חכם ומתורבת", סיפר אביו, עיסאם עותמן אסאדוב." היה אחראי יחידת אבטחה בהר אדר, שירת במג"ב באיו"ש. עזר ליהודים ולערבים". האב הוסיף כי "הפיגוע הזה לא בא במיוחד לרצוח את יוסף, היו איתו עוד אנשים. השם יעזור לאמא שלו ולי ולמשפחה. אני סומך על הכוחות של צה"ל שיטפלו במפגע השפל הזה ובני משפחתו".

אחיו של עותמאן, סוהייב, אמור להתגייס בקרוב לשירות במג"ב. הוא הגיע לזירת הפיגוע לאחר ששמע על שאירע, והצהיר כי מות אחיו לא ירתיע אותו מהשירות: "אמא שלי עדכנה אותי שהיה פיגוע ומיד חשבתי עליו. הלכתי אליו. אני ראיתי אותו בזירה. הוא היה האח הכי טוב שיכול להיות. בעזרת השם, אתגייס בעוד חודשיים ואשרת בכבוד שלוש שנים כמו שצריך. האירוע הזה לא מזיז לי כלום".

בצהריים הותר לפרסם גם את שמו של ההרוג השלישי - תושב הר אדר, אור אריש. אריש עבר להתגורר בהר אדר עם משפחתו מירושלים לפני כשנה, והחל לעבוד כמאבטח ביישוב רק בחודשיים האחרונים. הלווייתו תיערך ב-16:30 אחר הצהריים בהר המנוחות בגבעת שאול בירושלים. 

המחבל שביצע את הפיגוע הוא ג'מאל נימר, תושב הכפר הפלסטיני בית סוריכ, בן 37. נימר, אב לארבעה הילדים, היה בעל רקע של אלימות בתוך המשפחה ואשתו נמלטה לירדן. בבוקר הוא הגיע לשער האחורי של הר אדר ביחד עם פועלים פלסטינים המחזיקים באישור עבודה, שלף אקדח ופתח באש לעבר המאבטחים והשוטרים בעמדת הבידוק.

המחבל ג'מאל נימר

זירת הפיגוע בהר אדר

בכלי תקשורת פלסטיניים פורסם מכתב שהותיר המחבל לאשתו לפני שיצא לבצע את הפיגוע, ובו נכתב: "כאשר תקומי בבוקר תראי את התמונה הזאת. כדי להשקיט את המצפון שלך, את היית אישה טובה ואם רחומה ואני הייתי בעל גרוע. אני אומר זאת בדעה צלולה: לאשתי אין שום קשר למה שהולך לקרות מחר".

"זה יום עצוב", אמר הבוקר אייל, תושב הר אדר, בראיון לקלמן ליברמן בכאן רשת ב'. "אני גר בהר אדר כבר 12 שנים, זה אחד מהיישובים המדהימים בארץ. הפיגוע הזה צובע אותו בצבע מכוער". לדבריו, לא קדמו לאירוע סימנים מקדימים: "יש לנו מערכת יחסים נהדרת עם הפועלים ביישוב. אלה פועלים שבנו את היישוב הזה ומתחזקים אותו. הם כמו בני בית ובני משפחה".

ארדן: "נבחן את נושא אישורי העבודה"

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר הבוקר כי יש לבחון מתן אישורי עבודה לפלסטינים בתוך שטח ישראל. "טרור יחידים הוא לא באמת יחידים", אמר ארדן בזירת הפיגוע. "הוא מגיע על רקע של הסתה קיצונית, והיום ראינו המחשה נוספת לכך". יחד עם זאת, ארדן ביקש ש"לא לקפוץ למסקנות". לדבריו, "המסקנה ברורה: בחגים צריך להטיל סגר מלא בשטחי יו"ש ולנקוט אמצעי זהירות גדולים יותר".

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו, פרסם השר לביטחון הפנים את שמו של המאבטח יוסף עותמאן, ודיווח כי הביע את תנחומיו בפני ראש מועצת אבו גוש, עיסא ג'אבר. "המחבל הארור ביצע את זממו הבוקר, אך דרכנו תנצח", כתב ארדן.


גם המפכ"ל, רוני אלשיך, הגיע להר אדר ואמר: "לצערי, אין פרופיל למחבלים. חלק נכבד בשנים האחרונות הם עם רקע אישי, בניגוד לאינתיפאדה, שם היה יותר רקע אידאולוגי".