נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

העליון יחרים טקס יובל להתיישבות; בקואליציה תקפו: "בושה"

הנשיאה מרים נאור הודיעה כי "אין מקום להשתתפות נציג מהרשות השופטת" בטקס לציון 50 שנים להתיישבות. השר לוין: "עמדות השופטים נחשפו היום"
אמוץ שפירא, יואב קרקובסקי ותמר אלמוג
26 בספטמבר 2017
13:53
עודכן ב 13:56

חברי כנסת ושרים תקפו היום (שלישי) בחריפות את ההחלטה של נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, שלא לשלוח נציג מבית המשפט להשתתף בטקס ממלכתי שייערך מחר לציון 50 שנים להתיישבות ביהודה ושומרון, רמת הגולן ובקעת הירדן. בנימוק להחלטה, ציין בית המשפט כי "אין מקום להשתתפות נציג של הרשות השופטת באירוע".

במהלך היום התערבה שרת המשפטים, איילת שקד, בסוגית ההשתתפות של בית המשפט העליון בטקס וקיימה שיחה עם נשיאת בית המשפט. שקד טענה בפניה כי מדובר באירוע ממלכתי וביקשה מנאור לשנות את החלטתה ולשלוח נציג לטקס.

שר התיירות, יריב לוין, שיגר ביקורת חריפה כלפי בית המשפט ואמר: ״עמדותיהם הפוליטיות של ראשי מערכת המשפט נחשפו היום באופן הברור ביותר עם ההחלטה חסרת התקדים והמבישה של שופטי העליון. הובהר שוב ששופטי העליון מביאים לאולם המשפט אג׳נדה אישית פוליטית שמאלית, דבר שבא לידי ביטוי בפסיקותיהם הפוגעות באופן חוזר ונשנה במתיישבים ובמפעל ההתיישבות".

גם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, יצאה נגד ההחלטה שלא לשלוח נציג מבית המשפט לטקס ההתיישבות. "זוהי החלטה אומללה, שמבזה את יחסי הכוחות בין הרשות השופטת למבצעת", נמסר מלשכתה של חוטובלי. לטענתה, "דרושה רפורמה משמעותית שתסדיר מחדש את עקרון הפרדת הרשויות בישראל".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר: "אני נדהם כל פעם מחדש לראות אנשי ציבור מופתעים מהצד של הנשיאה נאור. תמיד אמרנו שביחס להתיישבות לא מדובר בפסקי דין, אלא עשיית דין לעצמם תוך שימוש בתפקיד רם ונישא של שופט עליון לקידום אג'נדה אידיאולוגית. כעת ברור יותר מתמיד כי מדובר בצעד החורג מכללי המשחק של בית המשפט שקבע בעצמו".

נאמן קרא לנשיאת בית המשפט העליון לחזור בה לפני הטקס: "האירוע יתקיים כסדרו ולא מאוחר לעשות 'חשיבה מחודשת', ולהבין כי בחגיגה כזו אין מקום לאג׳נדה פרטית. כנציגת ציבור של כל אזרחי ישראל, אין ראוי מכך שתכבד בנוכחותה את האירוע הממלכתי לפי פרוטוקול המקובל"

ח"כ פריג': "אירוע פוליטי שנוי במחלוקת"

מנגד, ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) פרסם תשובה שקיבל מבית המשפט העליון בנוגע לאי השתתפות שופטים בטקס. לטענתו, נמסר לו כי השופט ניל הנדל אמור היה לייצג את נשיאת בית המשפט העליון בטקס, אך לבסוף הוחלט לבטל את השתתפותו. למרות זאת, גורמים המעורבים בארגון הטקס טענו כי הם אינם מכירים תשובה כזו, וכי הם עודכנו שהנדל ייעדר מהטקס בשל מחלה.

"אני מודה לשופטי בית המשפט העליון על כך שקיבלו את החלטה הנכונה", אמר ח"כ פריג'. "מדובר באירוע פוליטי שנוי במחלוקת, שהשתתפותו בו של השופט הנדל היתה פוגעת באמון חלק גדול מהציבור הישראלי בבית המשפט העליון. בית המשפט צריך לעסוק במשפט ולא בפוליטיקה, כך היה עד עכשיו - וטוב שכך ימשיך להיות".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי חברי סיעת המחנה הציוני ורוב חברי יש עתיד צפויים להחרים את הטקס הממלכתי שייערך מחר. מדובר בטקס שהממשלה החליטה באפריל האחרון לקיימו, ביוזמת השרים נפתלי בנט ומירי רגב. האירוע, שיתקיים באזור התעשייה בגוש עציון, מופק על ידי מרכז ההסברה ותקציבו כעשרה מיליון שקלים. לטקס הוזמן, מלבד בית המשפט העליון, גם הסגל הבכיר של צה"ל וכן כלל חברי הכנסת.