נתניהו בישיבת הממשלה, החודש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו בירך את מרקל, ולא גינה את מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה

בשיחה עם הקנצלרית אמר ראש הממשלה כי "ישראל מודאגת מעליית אנטישמיות בקרב גורמים פוליטיים מימין ומשמאל"
מיכאל שמש
26 בספטמבר 2017
15:20

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בישיבת הממשלה כי שוחח עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ובירך אותה על ניצחון מפלגתה בבחירות שלשום.

לפי הודעת לשכתו של נתניהו, ראש הממשלה אמר כי "מרקל היא ידידת אמת רבת שנים של מדינת ישראל והעם היהודי, ומנהיגה גדולה של גרמניה ואירופה". עוד אמר נתניהו לשרים כי "מדינת ישראל בטוחה שתחת הנהגתה יוסיפו היחסים המיוחדים בין גרמניה לישראל, להעמיק ולשגשג. קראתי לממשלה החדשה שתקום לפעול כדי לחזק את הכוחות בגרמניה שמקבלים את האחריות ההיסטורית.

עם זאת, נתניהו נמנע בדבריו מלגנות את מפלגת הימין הקיצוני AfD ("אלטרנטיבה לגרמניה"), שהפכה לשלישית בגודלה בגרמניה ועוררה ביקורת, בין השאר, מצד ארגונים יהודיים. "ישראל מודאגת מעליית אנטישמיות בשנים האחרונות בקרב גורמים פוליטיים מימין ומשמאל וגם מגורמים איסלאמיים", אמר ראש הממשלה. "ישראל דוחה ניסיונות להכחשת השואה. יש שני דברים שונים – הכחשת שואה והתכחשות לאחריות".

אתמול אמר מנהיג המפלגה אלכסנדר גאולנד כי ליהודים בארצו אין מה לחשוש מתנועתו. "אנחנו לא מפלגה אנטישמית ואין לנו תוכנית אנטישמית", אמר ל"כאן". "קשה לי להבין למה דווקא הקהילה היהודית מבקרת מפלגה ימנית לאומנית".

בחודש שעבר אמרה אליס ויידל, ממנהיגות המפלגה, בראיון ל"כאן" כי "לאיסלאם אין מקום בגרמניה". לדבריה, "עכשיו פתאום מוסלמים מתחילים להתפלל ברחוב בפומבי, אני לגמרי נגד זה. אני חושבת שצריך לאסור את זה ולתת על זה קנס כספי גבוה. אני לא רוצה את זה כאן". כאשר נשאלה על עמדתה לגבי יהדות גרמניה היא השיבה כי "תמיד היה לה מקום כאן". 

מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה הוקמה לפני ארבע שנים. תחילה חבריה התרכזו בעיקר בהתנגדות לגוש האירו ולא זכו לתמיכה רבה. ב-2015, עם תחילת משבר הפליטים באירופה, עלתה הפופולריות של המפלגה וסקרים ניבאו שתגיע למקום השלישי בבחירות. זוהי הפעם הראשונה מאז 1945 שבה יושבת בבונדסטאג מפלגת ימין קיצוני.