שלושת ההרוגים בפיגוע
*

אלפים בהלוויות הנרצחים בפיגוע בהר אדר: "המחבלים לא ישיגו דבר"

יו"ר האופוזיציה הרצוג בהלוויית יוסף עותמאן: "לא נתן להרוס את השלום בינינו". כוחות הביטחון עצרו שלושה בחשד למעורבות בפיגוע הירי
ענבל תמיר, אוריה אלקיים ומיכאל שמש
26 בספטמבר 2017
16:54
עודכן ב 17:54

אלפי בני אדם ליוו היום (שלישי) למנוחות את שלושת הנרצחים בפיגוע שהיה הבוקר בהר אדר. במקביל, כוחות הביטחון עצרו שלושה בני אדם בחשד למעורבות בפיגוע. 

באבו גוש, מאות בני משפחה, חברים ואנשי ציבור השתתפו בהלוויתו של יוסף עותמן, בן 25. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר כי "היום בא מחבל לחרב את מרקם החיים האמיתי שיש כאן באבו גוש. באנו מכל הארץ לומר לך אדוני ראש המועצה ותושבי אבו גוש ולכל האזרחים הערבים במדינה - אבו גוש זו הדוגמה האמיתית ולא ניתן למחבל להרוס את מה שבנו באבו גוש. מי ייתן ויוסף יהיה ההרוג האחרון".  

שרת התרבות מירי רגב אמרה בהלוויה: "קמנו לבוקר מזוויע עבור המשפחה והחברים ועבור כל האזרחים. שני אנשים הלכו לעבודה, אחד טוב והשני רע. אחד אהב את החיים והשני בא ולקח כלי נשק ובא לרצוח. איזו תהום פעורה בין השניים". 

בבית העלמין בבאר יעקב נקבר סלומון גברייה. חברתו בתי אלאנו, ספדה לו: "מילים לא יוכלו לתאר את האהבה שלי אליך. דיברנו אמש ונרדמת לי בטלפון כי אמרת שיש לך שמירה ב-04:00 בבוקר. אין לתאר את הבהלה שאחזה בי. שתי המילים שהכי הפחידו אותי היו השמות על המסך, ראיתי שהיה פיגוע שבו נרצחו שלושה על ידי מחבל ארור. שום דבר לא הכין אותי לזה, אף אחד לא הכין אותי איך מתמודדים עם אובדן כזה גדול. לא האמנתי שזה יהיה אתה".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בהלוויה: "מקרוב ומרחוק שואפים לפגוע בנו מחבלים ומפגעי האיסלאם הקיצוני שאינם משלימים עם נוכחותנו כאן ויעשו הכל כדי לקעקע את קיומנו. הם עושים הכל, בכל דרך אפשרית. ניסיונות להגיע לפיוס הם אמנם חשובים אבל כל עוד המציאות שלנו היא כזו שפלסטיני ארור מנסה לזכות בתהילה בקרב משפחתו ורוצח, וכל עוד המנהיגות הפלסטינית לא מגנה במופעי השנאה, נעמוד חזקים ואיתנים ודרכנו היא זו שתנצח – המחבלים הארורים לא ישיגו דבר".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר בטקס כי ההרוגים מנעו פיגוע "הרבה יותר קשה". לדברי אלשיך, "בשנים האחרונות נקטפים ממשטרת ישראל הלוחמים הטובים ביותר. אתה, סולומון, לפי מה שהבנתי ממפקדיך קורצת מהחומר הטוב ביותר. נפצעת בעבר בדקירה, ועל אף האמור התעקשת לחזור ואף לצאת לשטח, לא יכולת לשאת את העובדה שחבריך יצאו בלעדיך".

אחותו של גברייה ספדה לו: "לפני שנה נפצעת בפיגוע וחשבנו שקיבלנו אותך במתנה, עכשיו נלקחת מאתנו. כמה שאני אוהבת אותך, אתה האח הכי טוב בעולם - דואג קודם לכולם ואחר כך לעצמו". הלוויתו של אור אריש החלה בשעה 16:30 בהר המנוחות בירושלים.

צה"ל ומג"ב פועלים משעות הבוקר באזור הכפר בית סוריכ, ממנו יצא המחבל ג'מל נימר. כחלק מהפעילות, פשטו הכוחות על ביתו של המחבל וכיתרו את מרחב הכפר. בנוסף נפרסו אמצעי איסוף שונים, גלויים וסמויים, על מנת להגביר את ההגנה באזור. שלושה בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בפיגוע, שניים מהם הם אחיו של המחבל. הם הועברו לחקירת שב"כ. 

נימר ניגש הבוקר אל הכניסה האחורית ליישוב הר אדר. הוא עורר את חשדם של המאבטחים במקום וכשניגשו אליו על מנת לערוך בדיקה, הוא שלף אקדח, רצח את שני המאבטחים ואת שוטר מג"ב ופצע קשה אדם נוסף. המפגע, בעל היתר עבודה למרחב התפר ביהודה ושומרון, השאיר אתמול מכתב לאשתו שבו הבהיר לה, בין היתר, כי אין לה קשר לכוונתו לבצע פיגוע.

בהכנת הידיעה השתתפו: ענבל תמיר, אוריה אלקיים, מיכאל שמש, עמית תומר ונופר משה