כלי הרכב שהתהפך בגולן, הבוקר
צילום: ערן אליאני, מבצעי פיקוד צפון

קצין וחייל נהרגו ו-4 נפצעו בהתהפכות תותח מתנייע בגולן

נהג של תותח מתנייע סונוור במהלך תרגיל, והתהפך. שני לוחמים נהרגו במקום. מצב הפצועים - קשה, בינוני ושניים קל. כל אימוני היבשה הופסקו עד יום א'
כרמלה מנשה ורובי המרשלג
27 בספטמבר 2017
08:30
עודכן ב 10:15

קצין וחייל צה"ל נהרגו וארבעה חיילים נוספים נפצעו בהתהפכות כלי רכב משוריין מסוג תומ"ת (תותח מתנייע, כ"מ) שאירעה הלילה (רביעי) בכביש 91 שברמת הגולן. מצבו של אחד הפצועים קשה, פצוע נוסף במצב בינוני, והשניים האחרים קל.

בעקבות התאונה הקשה הוחלט בצה"ל להפסיק את כל אימוני היבשה עד ליום ראשון הקרוב. בגלל חומרת האירוע ואירועים נוספים שהתרחשו לאחרונה, יופסקו גם כל הנסיעות הליליות בכלי הרכב מהסוג שהתהפך. 

התאונה התרחשה קצת אחרי השעה 02:00, בזמן תרגיל של גדוד התותחנים 411 וקורס מפקדי גדודים ופלוגות, כשכמה כלי רכב מסוג תומ"ת נעו מצומת נפאח אל כיוון צומת האמיר (ווסט). לאחר שחצו את הכביש, נהגי הכלים התבקשו להמשיך לנוע על דרך עפר, ולשם כך היו צריכים לפנות מזרחה. אולם, נהג התומ"ת שהתהפך ביצע מעין פניית פרסה, כך שעמד מול השיירה שחצתה את הכביש. הוא הודיע בקשר כי הסתנוור מהאורות, ומיד לאחר מכן התהפך ונפל לתעלה בעומק של כשבעה מטרים.

כתוצאה מהתאונה, קצין בדרגת סגן-משנה וסמל שהיו בצריח נהרגו במקום. ארבעת הפצועים חולצו, ופונו לבתי חולים. אחד הפצועים, שמאושפז בבית החולים רמב"ם בחיפה במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם, סובל מפגיעות פנימיות ואורתופדיות. יחד איתו מאושפז ברמב"ם פצוע במצב קל. בבית החולים זיו בצפת מאושפזים שני הפצועים הנוספים - במצב בינוני וקל.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, הגדיר את המקרה "קשה וחמור", ואמר כי לא ברור מדוע הנהג לא עלה על הציר וביצע פניית פרסה, ומדוע לא עצר ברגע שסונוור. מפקד זרוע היבשה, האלוף קובי ברק, מינה צוות מומחים לחקירת האירוע. בשל חומרת התאונה בראש הצוות יעמוד קצין בדרגת תת-אלוף - קצין איסוף קרבי ראשי מרדכי כהנא.