המחבל שביצע את הפיגוע בהר אדר

חמאס בירך את משפחת המחבל מהר אדר: "הדרך לשחרור פלסטין"

אחד מבכירי הארגון טלפן למשפחתו של ג'מאל נימר, שרצח שוטר מג"ב ושני מאבטחים: "הכיבוש מבין רק כוח". גם הנייה בירך: "פעולה הירואית"
גל ברגר
27 בספטמבר 2017
15:13

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו היום (רביעי) כי בכיר חמאס בעזה, אחמד בחר, קיים שיחת טלפון עם הורי המחבל ג'מאל נימר, שרצח אתמול שוטר מג"ב ושני מאבטחים בכניסה להר אדר, כדי לברך אותם על הפיגוע. לפי הדיווחים, בחר מסר למשפחת המחבל כי "העם הפלסטיני גאה בפעולה".

"הכיבוש מבין רק את שפת הכוח וההתנגדות", אמר בחר לבני המשפחה והוסיף: "הפיגועים הם הדרך המהירה ביותר". היום דווח כי גם מנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, בירך על הפיגוע וכינה אותו "פעולה הירואית". עוד צוטט הנייה אומר: "אלה המחירים שישלם הכיבוש כל עוד הוא נמצא באדמת פלסטין".

נימר היה תושב הכפר הפלסטיני בית סוריכ, בן 37, והחזיק באישור לעבוד בישראל. בעברו היה בעל רקע של אלימות בתוך המשפחה ואשתו נמלטה לירדן. אתמול בבוקר הוא הגיע לשער האחורי של הר אדר ביחד עם פועלים פלסטינים המחזיקים באישור עבודה, שלף אקדח ופתח באש לעבר המאבטחים והשוטרים בעמדת הבידוק.

בכלי תקשורת פלסטיניים פורסם מכתב שהותיר המחבל לאשתו לפני שיצא לבצע את הפיגוע, ובו נכתב: "כאשר תקומי בבוקר תראי את התמונה הזאת. כדי להשקיט את המצפון שלך, את היית אישה טובה ואם רחומה ואני הייתי בעל גרוע. אני אומר זאת בדעה צלולה: לאשתי אין שום קשר למה שהולך לקרות מחר".

בתגובה לפיגוע בהר אדר, אמר אתמול השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כי יש לבחון מתן אישורי עבודה לפלסטינים בתוך שטח ישראל. "טרור יחידים הוא לא באמת יחידים", אמר ארדן בזירת הפיגוע. "הוא מגיע על רקע של הסתה קיצונית, והיום ראינו המחשה נוספת לכך". יחד עם זאת, ארדן ביקש ש"לא לקפוץ למסקנות". לדבריו, "המסקנה ברורה: בחגים צריך להטיל סגר מלא בשטחי יו"ש ולנקוט אמצעי זהירות גדולים יותר".