שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת ביהמ"ש מרים נאור
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שקד תקפה את מרים נאור: "פרמת את הממלכתיות"

שרת המשפטים שיגרה מכתב לנשיאת בית המשפט העליון, בעקבות ההחלטה לא להשתתף בטקס היובל להתיישבות: "יצרת מראית עין מוטעית של אירוע פוליטי"
תמר אלמוג
27 בספטמבר 2017
16:41

שרת המשפטים, איילת שקד, שלחה היום (רביעי) מכתב לנשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, שבו מחתה על ההחלטה שלא לשלוח נציג מבית המשפט לטקס לציון יובל להתיישבות. שקד האשימה את נאור בכך ש"הפרה את הממלכתיות", לדבריה.

"הצטערתי לשמוע על החלטתך למנוע מנציג בית המשפט להשתתף בטקס הממלכתי לציון יובל לשחרור יהודה, שומרון, בנימין, הגולן והבקעה", כתבה שקד לנאור. "כידוע, קיומו של הטקס נקבע בהחלטת ממשלה מחודש אפריל, ומשכך מדובר באירוע ממלכתי בו משתתפים נציגי סגל א' – ובכללם נציג בית המשפט העליון".

שרת המשפטים המשיכה ומתחה ביקורת על נשיאת בית המשפט: "בעצם הודעתך, פרמת את הממלכתיות של טקס רשמי עליו החליטה הממשלה ויצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי. למרות שרצונך היה להימנע ממחלוקת פוליטית, הרי שהמטרה הוחטאה".

בסיום המכתב ציטטה שקד את התנועה לאיכות השלטון: "יפה כתבה התנועה במכתב אל גברתי – הדבר עלול לשחק לידיהם של המבקשים לצייר את בית המשפט כשחקן במישור הפוליטי, בבחינת 'בא לברך ויצא מקלל'".

גם אתמול תקפו חברי כנסת ושרים את ההחלטה של נשיאת בית המשפט העליון שלא לשלוח נציג מבית המשפט להשתתף בטקס הממלכתי לציון 50 שנים להתיישבות ביהודה ושומרון, רמת הגולן ובקעת הירדן. בנימוק להחלטה, ציין בית המשפט כי "אין מקום להשתתפות נציג של הרשות השופטת באירוע".

שר התיירות, יריב לוין, שיגר ביקורת חריפה כלפי בית המשפט ואמר: ״עמדותיהם הפוליטיות של ראשי מערכת המשפט נחשפו היום באופן הברור ביותר עם ההחלטה חסרת התקדים והמבישה של שופטי העליון. הובהר שוב ששופטי העליון מביאים לאולם המשפט אג׳נדה אישית פוליטית שמאלית, דבר שבא לידי ביטוי בפסיקותיהם הפוגעות באופן חוזר ונשנה במתיישבים ובמפעל ההתיישבות".

גם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, יצאה נגד ההחלטה שלא לשלוח נציג מבית המשפט לטקס ההתיישבות. "זוהי החלטה אומללה, שמבזה את יחסי הכוחות בין הרשות השופטת למבצעת", נמסר מלשכתה של חוטובלי. לטענתה, "דרושה רפורמה משמעותית שתסדיר מחדש את עקרון הפרדת הרשויות בישראל".