שיגור טיל איראני
צילום: אי-פי

חשש בישראל: איראן מפתחת טילים חדשים עם דיוק משופר

במערכת הביטחון סבורים כי הרפובליקה האסלאמית מספקת טילים מסוג "רעד" גם לחיזבאללה. הערכה: שינוי הסכם הגרעין עלול להוביל למשבר
כרמלה מנשה
27 בספטמבר 2017
17:29

במערכת הביטחון הביעו היום (רביעי) חשש מכך שהתעשייה הצבאית האיראנית מפתחת טילים מסוג "רעד" בייצור עצמי, שבהם הכניסה טווח דיוק משופר ויכולות ניווט מתקדמות. הסברה היא שאיראן מספקת את הטילים המשוכללים לחיזבאללה, ומעוניינת להעבירם גם לידי גורמי טרור בעזה.

בתוך כך, בישראל שותפים להערכה שעלתה בימים האחרונים שלפיה התמונות שפורסמו באיראן משיגור טיל חורמשהר לטווח של 200 קילומטרים כלל לא היו אותנטיות. על פי הערכות מומחים, מדובר בתמונות מניסוי קודם שנערך בחודש ינואר השנה.

לגבי התנגדותו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להסכם הגרעין שנחתם עם טהרן, במערכת הביטחון סבורים כי למרות הצהרותיו של טראמפ יהיה קושי לשנות את ההסכם ולהכניס בו תיקונים. ההערכה היא שלא ניתן יהיה לשנות את סעיפי ההסכם עם הרפובליקה האסלאמית מבלי להיקלע למשבר מול איראן, ובמערכת הביטחון אומרים כי ההחלטה תתקבל על ידי הנשיא האמריקני בהתאם לאינטרסים של ארצו.

טראמפ עצמו גינה לאחרונה פעם נוספת את ההסכם עם הרפובליקה האסלאמית, ואף איים כי אם האו"ם לא יפעל בקשיחות רבה יותר כלפי איראן בכל הנוגע להסכם הגרעין שנחתם עם הרפובליקה האיסלאמית – ארצות הברית תיסוג מההסכם. "לא נרשה הסכם שלא מפוקח כמו שצריך ונאכף ברפיון", הזהיר טראמפ.

ביום שישי האחרון דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" כי הרפובליקה האסלאמית חשפה טיל בליסטי חדש, המסוגל להגיע למרחק של 2,000 קילומטרים ולשאת עליו כמה ראשי נפץ. במשמרות המהפכה האיראניות אישרו את הדיווח, אך לא מסרו פרטים נוספים בנוגע לטיל החדש.

על רקע הדיווחים בנוגע לניסוי, הצהיר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי מדינתו מתכוונת להגדיל את יכולות הטילים שלה. במהלך מצעד צבאי שנערך בבירה טהרן, אמר רוחאני: "נחזק את יכולותינו, ולא נבקש רשות משום מדינה בשביל לעשות זאת".