הטיפול בנמל חיפה
צילום: נמל חיפה

אמוניה דלפה ממכל בנמל חיפה; תנועת הרכבות שובשה

שירותי כבאות והצלה ניטרו את הדליפה ואטמו אותה. גורמים מקצועיים העריכו כי הגז דלף בשל תקלה בשסתום של המכל, ולא נשקפת סכנה לציבור
ניצן גלוסמן, מיכל וסרמן
01 באוקטובר 2017
13:33
עודכן ב 14:08

בנמל חיפה התקבל היום (ראשון) דיווח על דליפת אמוניה מאחד המכלים. בשל הדליפה, הופסקה תנועת הרכבות לכיוון הנמל לזמן קצר, עד סיום הטיפול בדליפה. במשטרה אמרו כי במהלך האירוע לא נשקפה סכנה לציבור.

גורמים מקצועיים של שירותי כבאות והצלה ניטרו את הדליפה ואטמו אותה. ההערכה היא שהגז דלף בשל תקלה בשסתום. גם כונן של איגוד ערים הגיע למקום וליווה את האירוע.

מאיגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה נמסר: "מדובר בדליפה מאיזוטנק שהכיל אמוניה. האיזוטנק הורד והועבר למקום הייעודי לטיפול בתקלות של חומרים מסוכנים".

הבוקר הגיעו מכלים קטנים של אמוניה (איזוטנקים) ראשונים למתחם חיפה כימיקלים דרום, לאחר מאבק שנמשך חודשים רבים. הגעת המכלים התאפשרה לאחר שהמשרד להגנת הסביבה הוציא היתרים ובהם הגדרות ברורות למפעלים ולנמלים באשר לתנאים והדרישות הסביבתיות ליישום חלופת האיזוטנקים.

בראש המאבק עמדו ראש עיריית דימונה בני ביטון, שר הכלכלה אלי כהן, השר להגנת הסביבה זאב אלקין, שרת המשפטים איילת שקד, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר ועד העובדים בחיפה כימיקלים יהודה פרץ.

ב-22 באוגוסט הודיעה הנהלת חיפה כימיקלים ל-400 עובדי המפעל במפרץ חיפה כי היא החליטה להפסיק את פעילות האתר. ההחלטה באה בעקבות המחלוקות בין המשרד לאיכות הסביבה לבין עיריית חיפה בכל הנוגע לחלופה לאספקת אמוניה למפעל. בית המשפט העליון הורה לרוקן את מכל האמוניה שנמצא במפרץ חיפה. 

ב-18 בספטמבר, אחרי 30 שנות מאבק ציבורי, רוקן המכל באופן סופי מאמוניה נוזלית וגזית. כעת נותר במכל חנקן, שאינו נחשב מסוכן. בשנים האחרונות הצהירה הממשלה כמה פעמים שבכוונתה לסגור את המכל בשל הסכנה שבו, אך התוכניות לא יצאו לפועל. עדיין לא ברור איזו חלופה תיבחר למפעל חיפה כימיקלים במקום המכל.

בחודש שעבר דלף אמוניה ממפעל בשדרות. המשרד להגנת הסביבה דיווח אז כי כ-200 קילוגרמים של אמוניה דלפו במפעל עוף עוז. בבדיקות שנערכו באזור המפעל, הצמוד למועצה האזורית שער הנגב, לא נמצאו ריכוזי אמוניה בשכונות הסמוכות. כוננים של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים הוקפצו אל המפעל כדי לבחון את נסיבות הדליפה. בעקבות המקרה, פונו מהמקום כ-20 מעובדי המפעל. לפי הודעת המשרד, הדליפה אירעה במקטע בודד בתוך המפעל, המחזיק ב-6 טון אמוניה.