ישיבת הממשלה, היום
צילום: עמית שאבי

מחלוקת בממשלה: נדחתה ההצבעה על "חוק הג'ובים"

ההצעה ששרים ימנו משנה למנכ"ל משרדם בלי מכרז עוררה מהומה בישיבת הממשלה. נתניהו: "היא מרוככת מאוד. תראו מה נשאר מהכלכלות העלובות של אירופה"
מיכאל שמש
01 באוקטובר 2017
13:39
עודכן ב 15:34

הממשלה דחתה בצהריים (ראשון) את ההצבעה על ההצעה לשינוי שיטת מינוי הבכירים בשירות המדינה ("חוק הג'ובים"). ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש לשפר את ההצעה ולדון בה בעוד שבועיים. לפי ההצעה, של השרים איילת שקד ויריב לוין, שרים יוכלו למנות משנים למנכ"לים במשרדיהם בלי מכרז. 

הדיון בהצעת החוק עורר מהומה בישיבת הממשלה. נתניהו אמר כי ההצעה מרוככת מאוד. "מה שיש כאן זה המעט שבמעט, עומק הסמכויות של המנכ"ל רדוד ביותר", אמר והוסיף: "אלה שאומרים שזו פוליטיזציה לא מבינים על מה מדברים. המשנה צריך סמכויות כמו המנכ"ל, הפקידות מנהלת את משרדי הממשלה. אין שום סיבה שמשנה למנכ"ל לא יקבל את כל הסמכויות". ראש הממשלה לעג בדבריו לכלכלות באירופה המתבססות על דרג מקצועי ואמר: "תראו מה נשאר באירופה, הכלכלות העלובות שלהם". עוד אמר נתניהו לשרים: "התקשורת כותשת אותי כבר עשור ורק נבניתי מכך. תפסיקו לפחד ממנה".

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר כי "ההצעה היא שיפור עצום למצב הקיים" והמליץ לאשר אותה. לעומתו, שר הפנים אריה דרעי דורש לרכך את ההצעה של שקד ולוין. במכתב הסתייגות ששלח לשרים דרש דרעי להרחיב את היוזמה גם ליחידות סמך ממשלתיות. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר אמרה כי "אלו הצעות שמשקפות איזון ויעברו ביקורת שיפוטית גם אם לא מחליקות בגרון בקלות".

השר יריב לוין אמר כי "ההתנגדות של חלק משרי הממשלה להחלטה היום, מנעה שינוי היסטורי בהליכי המינויים של משרות בכירות בשירות הממשלתי. בכך, הוחמצה הזדמנות, שספק אם תחזור, לחזק באופן משמעותי את יכולתם של השרים להבטיח מינויים ראויים של אנשים המחויבים למדיניותם". לוין הוסיף: "מתנגדי ההצעה אחראים באופן אישי להמשך המצב הקיים של היעדר משילות, של חוסר יכולת לממש את מדיניות השרים ושל פגיעה קשה ומתמשכת בעבודת הממשלה". 

שקד בדרכה לישיבת הממשלה, הבוקר. "הממשלה פספסה הזדמנות" (צילום: עמית שאבי)

שרת המשפטים איילת שקד אמרה: "האויב של הטוב הוא הטוב ביותר. יש שרים שמדברים ויש שרים שעושים. היום הממשלה פספסה הזדמנות להתחיל את השינוי שיחזיר את המשילות לנבחרי הציבור. אפשר להמשיך לדבר על משילות עוד שנים רבות, השר יריב לוין ואני הבאנו הצעה מעשית בפעם הראשונה. אני מקווה שבעוד שבועיים הממשלה תאשר את ההצעה".

מוקדם יותר אמרה שקד בראיון ל"קלמן ליברמן" בכאן רשת ב', כי "מי שאומר את הדברים האלה (ביקורת על ההצעה), אני לא חושבת שהוא מבין איך באמת מתנהל משרד". לדבריה, "יש בעיה מובנית בשירות המדינה - שאי אפשר לפטר. יש אדם בכיר בשירות הציבורי והוא עושה עבודה לא טובה, לדעת כולם, זה לא ששר ספציפי כזה או אחר חושב שהוא עושה עבודה לא טובה - לדעת כל הנהלת המשרד וגם הנהלות של משרדים אחרים חושבים שאותו אדם, בתפקיד יחסית בכיר, עושה עבודה לא טובה. אתם יודעים מה עושים? בדרך כלל מציעים לו הרבה מאוד כסף, פשוט סוג של שוחד כדי שיעזוב את התפקיד. מדובר במיליונים, מעל מיליון שקל לפעמים, ולפעמים גם מעל מיליון וחצי".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי מתח ביקורת על ההצעה. "במקום לתקן את הליך המינויים והפיטורים של בכירים ממציאים ג'ובים פוליטיים מיותרים. במקום לתקן את המסורבלות של שירות המדינה מוסיפים סירבול נוסף. משרות פוליטיות חדשות הן שם קוד ידוע אצל פוליטיקאים לג'ובים לחברים. חוק הג'ובים נועד כדי להשתלט על הקופה הציבורית ולסחוט את כספי הציבור. הג'ובים האלה עולים מיליארדים".

חברת הכנסת ושרת המשפטים לשעבר ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה: "חוק הג'ובים הוא חזרה לרעות החולות של שלטון המקורבים, אחרי תיקון של עוול שנמשך שנים. ידע כל אזרח שאין שוויון הזדמנויות בישראל - הצלחת ילדיו תלויה בקרבתם לצלחת הפוליטית ולא בכישוריהם".