האמר של צה"ל בגבול רצועת עזה
צילום: משה שי, פלאש 90

תחקיר התהפכות ההאמר: החיילים נסעו במהירות ולא תודרכו כראוי

מבדיקת התאונה בגבול רצועת עזה, שבה נהרג סמל יובל מנע לפני כארבעה חודשים, עולה כי חלק מהוראות הבטיחות הופרו
כרמלה מנשה
02 באוקטובר 2017
15:26
עודכן ב 16:01

צה"ל פרסם היום (שני) את התחקיר על התהפכות האמר בגבול רצועת עזה לפני כארבעה חודשים, שהסתיימה במותו של סמל יובל מנע, לוחם בגדוד 101 של הצנחנים, ולפציעתם של ארבעה חיילים נוספים. מעיקרי התחקיר עולה כי ההאמר נסע במהירות שאינה מתאימה לתנאי הדרך וחזר באופן לא תקין מהשול, וכי החיילים לא תודרכו כראוי.

התקרית הקטלנית אירעה ביוני האחרון. לפי התחקיר, החיילים היו חגורים בחגורות בטיחות, אבל אלו נתלשו, הקורות שתמכו בהן קרסו – והרכב הצבאי קרס על החיילים. לפי הוראות הבטיחות, ההאמר, דגם חדש משנת ייצור 2016, חייב נעילה מבפנים, אחרת עמודי התמך של הרכב קורסים.

לפי התחקיר, ההאמר החדש נכנס לשימוש מבלי שהחיילים קיבלו את הוראות היצרן, והמשיכו להפעיל אותו על פי הוראות ההאמר הישן. ההוראות לא הועברו בתדריכים כנדרש, ולא היתה מדבקה לסגירת הדלתות.

במסגרת שורת הלקחים הגדירו בזרוע היבשה נוהל חדש לתפעול האמרים. כמו כן נקבע כי מדובר בשגיאה ולא ברשלנות. ההנחה היא שאם ההאמר היה ננעל מבפנים, הקורות לא היו קורסות.

שלמה מנע, אביו של יובל, סיפר עליו לאחר מותו כי חלומו הגדול היה לשרת את המדינה בקרבי. "הוא היה ילד מורעל, מורעל על הצבא. רצה רק צנחנים".

עובד אלפיה, גיסו של יובל, הוסיף כי היה ילד אהוב. ״יובל היה מלאך אמיתי. בחור טוב לב שלא התנהג כמו צעירים בני גילו. הוא ניגן בגיטרה והיה הגאווה של המשפחה. יובל עבר כילד שבעה-שמונה ניתוחים ויכל לא להתגייס - אבל הוא נלחם כדי להתגייס לצנחנים״. דודו של יובל, סרן יוסי מנע, נפל בלבנון ב-1986.