אבי שמחון
(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

פנים רבות לאבי שמחון

במאי הצהיר שמחון שכדי לחלק כסף לנכים, חייבים לדעת מאיפה להביא אותו. חצי שנה אחרי, והנה, שמחון עושה בדיוק ההפך - מבטיח מיליארדים ללא כיסוי
שאול אמסטרדמסקי
01 בספטמבר 2017
00:00

זה התחיל כשיו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון התעצבן על פרופ' ירון זליכה. זה היה באמצע מאי, וזמן קצר אחרי שראש הממשלה החליט למנות את פרופ' שמחון לעמוד בראש צוות שימליץ כיצד להעלות את קצבאות הנכים.

קרן נויבך, מגישת סדר יום ברשת ב', שאלה את פרופ' שמחון בשביל מה צריך את הצוות שלו אם כבר היה צוות קודם, בראשות ירון זליכה, שישב במשך כמה חודשים בשביל לגבש המלצות בעניין קצבאות הנכים. שמחון התעצבן. הנה מה שהוא ענה לנויבך:

שמחון: "מר זליכה, שמתהדר בתואר פרופ' של מכללות. מר זליכה לא היה בחדר, כאשר ראש הממשלה, שר האוצר ושר הרווחה דנו בנושא, אני הייתי. אז אני עכשיו אספר לכם מה היה בחדר. בחדר שלושתם הסכימו ביחד עם הפקידות הבכירה של משרד האוצר ושל המשרדים האחרים שצריך להקים את אותה ועדה שאני עומד בראשה, שכוללת את ראש אגף התקציבים, שהוא האדם הכי מוסמך במדינת ישראל (לדעת) מאיפה אנחנו מביאים את הכסף, כוללת אנשים מביטוח לאומי, ממשרד הרווחה, ממשרד הבריאות, בניגוד לוועדת הגאון היחיד שעומד ויודע הכל שהיה לבד".
נויבך: "זה עניין אישי עם זליכה?".
שמחון: "רגע אחד, צברתי קצת כעס על איך שאתם לוקחים דבר כל כך כואב, כל כך גדול, כל כך חשוב, והופכים אותו למלחמת קרדיטים, בייחוד את בפתיח שלך".
נויבך: "אז תסביר לנו פרופ' שמחון, לא הצלחתי להבין. המסקנות של זליכה לא טובות? בשביל מה צריך את הצוות החדש?".
שמחון: "המסקנות של זליכה, למשל, לא אומרות מאיפה יבוא הכסף. כאשר רוצים להביא כל כך הרבה כסף צריך לדעת מאיפה הוא בא. אי אפשר לעשות את זה אם אתה יושב הגאון היחיד לבד ומחליט את כל הדברים".

מבחינתי הציטוטים האלה של שמחון הם לפנתיאון. למה? כי בחלוף חודשים ספורים, הגלגל התהפך, ושמחון מצא את עצמו במקום דומה לזה שזליכה עמד בו לפניו. אבל בדיוק בדיוק באותו המקום. את כל הטיעונים שהוא הפנה לזליכה, הוא יכול להפנות עכשיו לעצמו.

כמו זליכה, רגע לפני שהדו"ח המלא שלו היה אמור לצאת הפוליטיקאים טרפו את כל הקלפים והדו"ח נגנז ומעולם לא פורסם. כמו זליכה, הוא מצא את עצמו לבד במערכה, בלי פקידים מקצועיים שיעמדו איתו מול הפוליטיקאים וההסתדרות ויגבו אותו. כמו זליכה, הוא הבטיח לנכים תלי תילים של הבטחות מבלי שהוא מצביע על מקור תקציבי. כל הביקורת שהוא העביר על זליכה, בסוף היתה מנת חלקו עצמו.

ארגוני הנכים ונציגי הממשלה בסיום המוארגוני הנכים ונציגי הממשלה בסיום המו"מ. פרופ' שמחון עומד שני מימין (צילום: דוברות ההסתדרות)

אגב, לגבי העניין הפעוט הזה של המקור התקציבי - מאיפה ועל חשבון מה יגיעו המיליארדים שהובטחו - מסתבר שיש כמה גרסאות של שמחון. תלוי איזה שמחון אתם שואלים.

אתמול, שמחון ערך תדרוך און רקורד לכתבים. כשהוא נשאל לגבי המקור התקציבי, זה מה ששמחון ענה:

"ב-2018 הגידול יהיה 1.3 מיליארד שקל. אנחנו הסברנו לנכים ואחרי שהסברתי את זה גם קודם ועכשיו הם הבינו והסכימו שאנחנו לא יכולים ברגע זה להתחייב לתוספת ב-2020-2019 מבלי שנצביע על מקור תקציבי. אני אמרתי להם שאם אני עכשיו נותן לכם עוד מיליארד שקל ב-2019 אני צריך להצביע מאיפה זה חייב להגיע. אז מה אתם רוצים שנגיד שזה מגיע מחינוך בריאות או ביטחון כי רק אלה מספיק גדולים בשביל להביא את הכסף הנדרש. ברגע שהם הבינו שפשוט על פי חוק, לא בגלל שאנחנו אכזריים, אלא על פי חוק, נהיה מחויבים להגיד על חשבון מה זה יבוא, ברגע שהם הבינו את זה הם הסכימו שהדיון ביחס לתוספות של 2020-2019 יבואו במסגרת הדיונים של אותן שנים.
כי ברגע שמכינים תקציב חדש אז לא צריך להגיד מה בא על חשבון מה אלא להציג תקציב שיעמוד בכללים. אני לא יודע ואף אחד לא יודע להגיד מה יהיה הסכום שיהיה ב-2019, זה ייקבע בדיוני התקציב של 2020-2019".

הבוקר, בסך הכל יממה לאחר מכן, כששמחון נשאל את אותה שאלה בפורום רחב יותר - במסגרת התכנית קלמן ליברמן ברשת ב', התשובה שלו כבר היתה מגומגמת יותר:

שמחון: "המסגרות (התקציביות) העיקריות נקבעו מזמן".
ליברמן: "זה לא אומר שיש את המקורות התקציביים. כשאתה מגיע עם הנכים לסיכומים האלה אתה אומר שיכול להיות שאין מקור תקציבי ויכול להיות שהסיכומים האלה בסופו של דבר לא יתממשו, ולא תהיה עלייה בקצבאות כפי שהבטחנו?".
שמחון: "זה נשמע לך רציני? אתה חושב שאני מבטיח או אני מגיע לאיזושהם הסכמים ואחרי זה מתחיל לחפש את הכסף מהגורן ומן היקב, ובעצם אומר סליחה התבלבלתי, ההסכם בטל?".
ליברמן: "אם ככה זה נשמע לי? קצת".
שמחון: "אם זה נשמע לך ככה אתה כנראה לא מבין את המציאות".

הנה לכם שמחון א' ושמחון ב'. שמחון א' מודה ביושר - אין מקור תקציבי, הממשלה (הנוכחית וזו הבאה) תצטרך למצוא אותו בשנים הבאות. שמחון ב' מורח - נראה לכם שלא מצאתי מקור תקציבי? אתם לא מבינים את המציאות.

האמת? צודק. כשזו המציאות, יש מצב שאנחנו באמת לא מבינים אותה.