משאיות בכניסה לנמל אשדוד, הבוקר
צילום: הנכים הופכים לפנתרים

הנכים חסמו את הכניסה לנמל אשדוד במשך כ-5 שעות

פעילי מאבק הנכים עצרו את כניסתם של מאות משאיות לנמל. המוחים: סיימנו את המחאה לאחר שהמשטרה ביטלה את הדוחות שחילקה לנו
נופר משה
03 באוקטובר 2017
07:55
עודכן ב 12:33

ארגוני הנכים חסמו הבוקר (שלישי) את הכניסה לנמל אשדוד במשך כחמש שעות במחאה על ההסכם שגובש עם משרד האוצר. ההפגנה הסתיימה לאחר הידברות נציגי המשטרה. נציגי הנכים טוענים כי הסכימו להתפנות מהמקום, לאחר שהמשטרה הבטיחה כי תבטל את כל דוחות התנועה שחילקה למוחים במהלך ההפגנה.

המחאה החלה בסביבות השעה 06:00 בבוקר. המוחים חסמו את הכניסה והיציאה מנמל אשדוד בשערים 1 ו-5. הפעילים משתייכים לארגון "הנכים הופכים לפנתרים", והם מוחים על ההסכם שגובש בין הממשלה וארגוני הנכים הגדולים בעניין העלאת קצבאות הנכות. כתוצאה מהחסימה לא מתאפשרת כניסה סדירה של משאיות ושל העובדים והלקוחות לנמל.

המוחים מדווחים כי במקום ממתינות מאות משאיות, וכי המשטרה לא הגיעה במשך זמן רק לאזור.
אייל כהן מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" אמר כי "כל עוד הממשלה תתעלם ממצבם הקשה של הנכים בישראל, נחסום כל פינה במדינה ונשתק את התעשייה".

משאיות בכניסה לנמל אשדוד, הבוקר

נכים חוסמים את הכניסה לנמל

כפי שדווח אמש בכאן 11, כהן הבהיר כי המאבק "עלה מדרגה" וכי מדובר רק בתחילת הפעילות במסגרת זו. עופר סופר אחד הפעילים במקום מסר: "בחרנו לפגוע הבוקר ביעד אסטרטגי של מדינת ישראל".

מהנהלת נמל אשדוד נמסר כי "כתוצאה מהחסימה מצטברים עומסי תנועה גדולים באזור ולא מתאפשרת כניסה סדירה של משאיות ושל עובדי הנמל והלקוחות".

עוד נמסר כי "קיימת פגיעה קשה בעבודת הנמל נוכח העומסים הנובעים מהיותנו בערב החג, כאשר מירב הבעיות נגרמות מאי כניסתן של משאיות לפריקה וטעינה של מכולות ומטען בתחומי הנמל".

אתמול דווח כי קבוצות פעילים שמתנגדות למתווה העלאת קצבת הנכות יחסמו אתר אסטרטגי למשק ולפגוע באחד הוועדים הגדולים של ההסתדרות. הפעילים אמרו כי מדובר ב"שינוי אסטרטגיה" מבחינתם, שמטרתו לפגוע במכוון בתפקוד המשק הישראלי.

החסימה החלה בשעה 6 בבוקר. הכניסה לנמל אשדוד 

פעילי הארגון מתנגדים להסכם שגובש בשבוע שעבר בין ארגוני הנכים הגדולים ובין נציגו של ראש הממשלה לסוגיה, פרופ' אבי שמחון, בתיווך ההסתדרות. לפי ההסכם קצבתם של הנכים הקשים ביותר תעלה מינואר הקרוב בארבע פעימות עד לסכום של 4,500 שקלים בחודש, ול-3,800 שקלים לנכה עם 100% אי כושר השתכרות. במקביל תוצמד קצבת הנכות לשכר הממוצע במשק. עלות ההסכם מוערכת ב-4.2 מיליארד שקל.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי שר הרווחה חיים כץ תקף את שר האוצר משה כחלון בישיבה סגורה של שרי הליכוד, בעקבות גיבוש מתווה העלאת קצבת הנכות. "למה כחלון אישר כסף לנכים אבל למטרה חשובה כמו העלאת קשישים מתחת לקו העוני - לזה אין כסף?", אמר שר הרווחה.

שר הרווחה טען עוד כי רפורמת "נטו למשפחה" מקודמת, בזמן שיוזמות שמקדם הליכוד נותרות מאחור: "איך זה שאנחנו בידיים שלו? אנחנו, הליכוד, שאנחנו הרוב בממשלה, אנחנו לא יודעים לקחת את הקרדיט שמגיע לנו".