מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

חמאס: הפיוס הפלסטיני לא קשור לעסקת חילופי השבויים עם ישראל

גורמים בכירים בארגון הבהירו כי השיחות עם ישראל מתנהלות בערוץ נפרד מול מצרים. דיווח: חמאס הציג רשימה של 500 אסירים ודרש לשחררם
שמעון מיג'אן
12 באוקטובר 2017
17:55

על רקע הסכם הפיוס הפלסטיני בין פת"ח לבין חמאס, גורמים בחמאס הדגישו היום (חמישי) כי המגעים שהתקיימו במצרים בימים האחרונים אינם קשורים לעסקה אפשרית של חילופי שבויים עם ישראל. הגורמים אמרו לעיתון "אלערבי אל-ג'דיד" כי העיסוק בנושא מתנהל בערוץ נפרד מול מצרים.

לטענת הגורמים, ההפרדה בין שיחות הפיוס לבין המגעים עם ישראל הייתה הסיבה לכך שבכיר הזרוע הצבאית של חמאס, מרואן עיסא, שניהל בעבר מגעים עם מצרים בנוגע לחילופי שבויים, לא השתתף הפעם בסבב השיחות בין הפלגים הפלסטיניים. עוד הם טענו כי חמאס לא העביר למצרים מידע על הנעדרים הישראלים בסבב השיחות הנוכחי.

במקביל, העיתון הכוויתי "אל-ג'רידה" דיווח הבוקר כי חמאס הציג בפני הנציגים המצרים רשימה של 500 אסירים שהארגון דורש את שחרורם מישראל. ברשימה נכלל גם בכיר פת"ח, מרואן ברגותי. כמו כן, בדיווח נטען כי חמאס דרש שישראל תקל במגבלות על עזה בכל הנוגע לפתיחת המעברים והכנסת חומרים בנייה לרצועה.

בחודש שעבר אמר בכיר חמאס ביהודה ושומרון, חסן יוסוף, בראיון לחדשות הערב בכאן 11 כי הארגון מוכן לשתף פעולה עם ישראל בעסקת שבויים, אם זו תמלא את חלקה ותשחרר את אסירי עסקת שליט. לדברי יוסוף, חמאס יעביר מידע לישראל על גורל השבויים והנעדרים ברצועת עזה בתוך 48 שעות לאחר שזו תשחרר את אסירי עסקת שליט, שנעצרו מחדש בגדה.

"אנו לא נחסוך שום מאמץ כדי להתקדם בסוגיה הזו, האסירים בכלא בישראל ממתינים לעסקה קרובה – במוקדם או במאוחר", אמר בכיר חמאס בראיון מביתו שבאזור רמאללה. הוא האשים את ישראל באחריות לקיפאון בעסקה, והזהיר כי "אם לא תסירו את המצור מחבית הנפץ ששמה עזה - היא תתפוצץ".

הבוקר הכריזו נציגי פת"ח וחמאס כי הארגונים השיגו הסכם פיוס בתום סבב דיונים של יומיים שנערך בקהיר בחסות המודיעין המצרי. במהלך השבוע פורסם כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ידרוש מחמאס להתפרק מנשקו, אך דובר הארגון, סמי אבו זוהרי, ביטל את הדיווחים בנושא ואמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "נשק ההתנגדות לא פתוח למשא ומתן".