יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עודה לכאן רשת ב': "לא יכול לצאת נגד פגיעה בחיילים ביו"ש"

יו"ר הרשימה המשותפת אמר לקלמן ליברמן כי "לעם שנמצא תחת כיבוש יש זכות להיאבק". על השיחה שקיים עם הנייה: "אני בעד הפיוס"
מערכת כאן
15 באוקטובר 2017
11:13

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר הבוקר (ראשון) בראיון לקלמן ליברמן בכאן רשת ב' כי הוא אינו מגנה פגיעה בחיילים בשטחי יהודה ושומרון. "אני לא יכול להגיד שאני יוצא נגד פגיעה בחיילים בשטחים", אמר עודה. "לעם תחת כיבוש יש זכות להיאבק. הקו האדום מבחינתי הוא פגיעה באזרחים".

"חיילים שנמצאים שם (ביהודה ושומרון) - אני לא יכול להגיד שאני יוצא נגד פגיעה בחייל. החייל לא צריך להיות שם וזה החייל העיקרי", אמר ח"כ עודה. "אנשים שנמצאים בשטחים הכבושים הם כובשים. לעם שנמצא תחת כיבוש יש זכות להיאבק נגדם. אני תומך במאבק הפלסטיני נגד הכיבוש, והעם הפלסטיני יבחר מה לגיטימי ומה לא. אני לא קורא לעם הפלסטיני איך להתנגד, אבל בוודאי תומך בכל מאבק, בלבד שלא יגיע לפגיעה באזרחים".

עודה, השוהה כעת בצרפת, התייחס לאמירתו של יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, שלפיה לא יישב בממשלה עם הרשימה המשותפת. "אני מציע לאבי גבאי להיות אמיץ ולהצהיר שהוא ממשיך דרכו של יצחק רבין. אבל כנראה בינתיים אין לו האומץ הזה", אמר עודה.

על הסירוב של מפלגתו לחתום על הסכם עודפים עם מרצ בשל היותה מפלגה ציונית, אמר ח"כ עודה: "אמרתי כבר כמה פעמים שזו הייתה טעות. היינו צריכים לחתום על הסכם העודפים הזה. אם אי אפשר לחתום על הסכם טכני עם מרצ, אז מה אנחנו עושים בכנסת? עם מי כבר אפשר לדבר? אני חושב שהרוב המכריע ברשימה מבין שזו הייתה טעות".

יו"ר הרשימה המשותפת נשאל בנוגע לשיחה שקיים עם מנהיג חמאס בעזה, אסמאעיל הנייה: "זו הפעם הראשונה שדיברנו, אני לא בקשר רציף איתו. יש פער בתפישות העולם, אבל לקראת הפיוס הבנתי שזה חשוב. אני מדבר עם כל העולם, גם עם נתניהו. אני בעד הפיוס הפלסטיני מול הכיבוש, שהוא האיום והפשע הנורא. אמרתי לו שאני מברך על הפיוס ושזה צעד ענק".

לדברי עודה, "האחדות הפלסטינית היא העיקר. אני מקווה שיחליטו על דרך מאבק עממי דרך הכיבוש ושכולם ישתלבו במאבק הזה. זה הכי נכון לא רק מוסרית, אלא גם מבחינת יעילות. יש לי עמדה נחרצת מימים ימימה נגד פגיעה באזרחים. פגיעה באדם אחד - יהודי מתל אביב ופלסטיני מעזה - היא פגיעה בעולם ומלואו".