נתניהו, בחודש שעבר
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נתניהו: "אם איראן תפעל נגד ישראל – זו תהיה טעות מאוד גדולה"

ראש הממשלה התראיין לרשת פוקס, ואמר כי "מאז ההסכם, איראן מתנהגת כמו נמר שיצא מהכלוב". טילרסון והיילי הבהירו: ארה"ב רוצה לתקן את ההסכם
מערכת כאן ועכשיו
15 באוקטובר 2017
18:15

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר הערב (ראשון) בראיון לערוץ פוקס ניוז בארצות הברית כי "אם איראן תפעל נגד ישראל - זו תהיה טעות גדולה מאוד". לדבריו, "צריך לתקן את הסכם הגרעין או לבטל אותו. מאז שנחתם הסכם הגרעין איראן מתנהגת כמו נמר שיצא מהכלוב". בנוגע להתנגדות האירופית למדיניותו של טראמפ בנושא ההסכם, אמר נתניהו כי "בטווח הקצר מדינות אירופה מנהלות קשרים כלכליים עם איראן, אך הטילים האיראניים יאיימו בעתיד גם על אירופה". שלשום הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי לא יאשרר את הסכם הגרעין שנחתם עם טהראן ב-2015. 

שר החוץ של ארצות הברית, רקס טילרסון, אמר היום בראיון לרשת סי-אן-אן כי "אנחנו צריכים להתחיל להתמודד עם מערך רחב יותר של איום גרעיני מצד איראן". לדבריו, "אנחנו רוצים לקחת את הסכם הגרעין הקיים ולהתחיל בתהליך של תיקון המגרעות הקיימות בו". 

בהתייחס למשבר האמון שעליו דווח בינו לבין נשיא ארצות הברית, אמר טילרסון כי "טראמפ הוא נשיא לא קונבנציונלי עם הצהרות לא שגרתיות. הנשיא מגיע במטרה לשנות, הנשיא מנסה לעשות זאת בסגנונו הייחודי. אני מחויב אליו ואני מחויב להשיג את מטרותיו", אמר. שר החוץ האמריקני סירב להגיב לשאלה אם קרא לטראמפ "טיפש".

גם שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, התייחסה להסכם הגרעין עם איראן ואמרה כי "בתקופה הקרובה אנחנו הולכים להישאר בהסכם הגרעין ולראות איך אנחנו יכולים לשפר אותו. המטרה בסופו של דבר היא שאיראן תהיה אחראית למעשיה".

היילי, שאמרה את הדברים בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בארצות הברית, אמרה כי "הקהילה הבינלאומית מתנהגת כאילו עסקת הגרעין עם איראן גדולה מדי כדי להיכשל. אנחנו תמיד צריכים לבדוק הסכמים כאלה ולוודא שהם משרתים את האינטרסים שלנו". השגרירה האמריקנית הוסיפה כי הנשיא הולך לעבוד ביחד עם הקונגרס ולהגיע לפתרון הולם. הסיבה לבחינה המדוקדקת של הסכם הגרעין היא קוריאה הצפונית".