מטוס F-15 של חיל האוויר
צילום: פלאש 90

צה"ל תקף בסוריה: השמיד סוללת נ"מ שירתה על מטוסים ישראליים

תקיפת הסוללה בוצעה בעקבות שיגור טיל לעבר מטוסי חיל האוויר, שביצעו גיחת צילום שגרתית בשמי לבנון. ישראל עדכנה את רוסיה בזמן אמת
ענבל תמיר, רועי שרון וכרמלה מנשה
16 באוקטובר 2017
12:29

חיל האוויר תקף הבוקר (שני) סוללת טילי קרקע-אוויר בתוך שטח סוריה, כ-50 ק"מ ממזרח לדמשק. לפי דובר צה"ל, תקיפת הסוללה, מסוג S-200, הגיעה בתגובה לירי שבוצע שעתיים לפני כן מהסוללה לעבר מטוסי חיל האוויר, שביצעו גיחת צילום שגרתית בשמי לבנון.

עוד נמסר, כי לעבר הסוללה שממנה בוצע הירי שוגרו ארבע פצצות, שהשמידו אותה. כל המטוסים שבו בשלום. הכוחות הרוסיים בסוריה עודכנו על התקיפה בזמן אמת.

"אנו לא נאפשר פרובוקציה מן הסוג הזה ונגיב", אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. הוא הבהיר כי ישראל לא מעוניינת להסלים את המצב, וסיכם: "מבחינתנו, האירוע הסתיים".

המשטר בדמשק לא התייחס לפי שעה לתקיפה הישראלית. כלי תקשורת בסוריה ובלבנון מצטטים את הודעת דובר צה"ל בנושא.

סוללת טילי S-200 מהדגם שהושמד בסוריה

דובר צה"ל ציין, כי סוללת הטילים הסורית שהושמדה היא זו שהייתה מעורבת גם בתקרית הירי הקודמת לעבר מטוסים ישראליים, שאירעה בחודש מארס. בתקרית זו שוגרו טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר, שלפי דיווחים ערביים תקפו מוקדי העברת נשק אסטרטגי על ידי חיזבאללה באזור בעל-בק בלבנון. בעקבות הירי מהסוללה הסורית, שוגר טיל חץ של מערך ההגנה האווירית בישראל לעבר אחד הטילים.

היום: שר ההגנה הרוסי מגיע לפגישות עם נתניהו וליברמן

התקרית בסוריה אירעה ביום שבו צפוי להגיע לישראל שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, שיבקר כאן לראשונה. המצב בסוריה יהיה אחד הנושאים המרכזיים שיעלו בשיחות, שיקיים שויגו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן.

הצדדים צפויים לדון בהגברת התיאום האווירי בין שתי המדינות בשמי סוריה, כשישראל תבקש מהרוסים לפעול נגד התבססותה של איראן באזור. כמו כן, ייתכן שישראל תעלה בקשה לייצר רצועת ביטחון של 40 ק"מ בגבול בין סוריה לישראל, ללא נוכחות איראנית, כשכעת הרוסים מוכנים להסכים לרצועה של חמישה ק"מ בלבד.