חרדים
(צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

החרדים העובדים: האפליה היא לא במשרד, אלא בשלב הקבלה לעבודה

51% מהגברים החרדים ו-70% מהנשים החרדיות עובדים. מחקר חדש מגלה של-41% מהם אין אפשרות קידום, אך רובם מרוצים ממקום העבודה ולא מרגישים אפליה
עקיבא ווייס
18 באוקטובר 2017
00:00
עודכן ב 15:28

מספר החרדים שמצטרפים לשוק העבודה אמנם נבלם בשנה האחרונה, אך לא ניתן להתעלם מכך שמספרם עדיין גדול: 51% מהגברים ו-70% מהנשים במגזר החרדי עובדים. כעת, מחקר חדש של ד"ר גלעד מלאך מהמכון הישראלי לדמוקרטיה (שמבוסס על נתוני הסקר החברתי של הלמ"ס לשנת 2016) מגלה איך מרגישים העובדים החרדים לגבי שוק העבודה.

פחות חרדים מועסקים בעבודות שמאפשרות קידום בקריירה

מהמחקר עולה כי רק 41% מהחרדים מועסקים בעבודות שמאפשרות קידום בקריירה. במגזר הכללי השיעור עומד על 48%. "ככל הנראה זה יכול לקרות בגלל הכשרה מקצועית או אקדמית נמוכה יותר מאשר המגזר הכללי", מסביר מלאך. "ולכן רמת ההכשרה היא לתפקיד בסיסי וקשה להתקדם משם. גם תפיסת העבודה פחות כקריירה משפיעה על זה, ההשקעה בלהשיג קידום יכולה להיות פחותה יותר. גם פה רואים הבדל בין צעירים למבוגרים החרדים. סיכויי הקידום של המבוגרים החרדים נמוכים בהרבה מסיכויי הקידום במגזר הכללי. לעומת זאת אצל הצעירים החרדים הפער קטן יותר".

הצעירים בסמארטפון, המבוגרים מתרחקים

הצעירים החרדים משתמשים במחשבים ובאינטרנט בסביבת העבודה הרבה יותר מדור המבוגרים. כך, לפי נתוני המחקר, 46% מהצעירים (גילאי 34-20) משתמשים באמצעים טכנולוגיים בעבודתם, לעומת 31% מהמבוגרים (גילאי 64-35). 42% מהצעירים החרדים משתמשים באינטרנט לעומת 28% מהמבוגרים. "הנתון המעניין הוא הפער בין הצעירים החרדים למבוגרים החרדים", אומר מלאך. "היום במגזר הכללי כולם משתמשים במחשבים באותה רמת שימוש, אבל במגזר החרדי יש פער משמעותי בין הצעירים והמבוגרים. המבוגרים הם לא ממש מבוגרים, הם בגילאי 35 עד 64. הצעירים החרדים יותר חשופים למחשבים ואינטרנט. ואילו המבוגרים נחשפו לטכנולוגיה קצת באיחור בגלל האופי השמרני במגזר".

מלאך מוסיף נקודה נוספת. "הצעירים החרדים יוצאים יותר לעבודות מחוץ למגזר הכללי לעומת המבוגרים. בתחום החינוך החרדי, למשל, יש ירידה במספר העובדים החרדים החדשים כי המערכת מוצפת במורים ומורות ואין צורך, ולכן יותר צעירים יוצאים החוצה". 

גלעד מלאךד"ר גלעד מלאך. "הצעירים החרדים יוצאים לעבודות מחוץ למגזר"

"דפוס העבודה של הצעירים החרדים דומה יותר למגזר הכללי"

גם בנוגע לאופק התעסוקתי רואים את השינוי שעובר על קהילת החרדים העובדים. רק 48% מהצעירים אמרו שהמניע המרכזי להחלפת עבודה הוא שדרוג כלכלי - במחקר טוענים שרבים מהחרדים הצעירים מחליפים עבודות בגלל הגשמה עצמית. אצל המבוגרים התמונה הפוכה. מבחינת 77% מהחרדים המבוגרים העיקר הוא השדרוג הכלכלי. הגשמה עצמית והתפתחות הקריירה היא נושא שכמעט ולא קיים.

80% מהחרדים העובדים בכלל לא מעוניינים להחליף עבודה. עם זאת, שכר גבוה יותר עשוי לשנות את דעתם. כך, 57% מהחרדים העובדים יעזבו את עבודתם בשביל שכר גבוה יותר. במגזר הכללי שיעור זה עומד על 37% בלבד.

"צריך לבדוק מה המוטיבציה להחלפת העבודה", אומר מלאך. "באופן כללי החרדים מעדיפים להחליף עבודה בגלל שדרוג כלכלי. הסיבה המרכזית של החרדים בעבודה תמיד היתה נושא הפרנסה ופחות קריירה והגשמה עצמאית. לעומת זאת, במגזר הכללי הפן הכלכלי חשוב אבל יש עוד צדדים כמו הגשמה עצמית ומימוש עצמי. דפוס העבודה של הצעירים החרדים הופך להיות יותר דומה לדפוס של העובדים במגזר הכללי, ולא למבוגרים החרדים".

החרדים לא מרגישים אפליה בקבלה לעבודה

בסקר שערכה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה ב-2014 עלה כי 37% מהמעסיקים יעדיפו שלא להעסיק גברים חרדים. הסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה דווקא מגלה שהחרדים לא מרגישים מופלים במקום העבודה. באופן מפתיע, 96% מהחרדים השיבו שלא חוו אפליה במקום העבודה כלל ו-97% ענו כי לא חוו אפליה על רקע זהותם הדתית. 95% מהחרדים, בדומה לשיעור באוכלוסייה הכללית, ענו שלא נתקלו באלימות מילולית, השפלה או בריונות. רוב החרדים (92%) מרגישים שהעבודה שלהם מועילה ו-66% מהם מעידים שקיבלו עזרה מהעמיתים - במגזר הכללי שיער זה עומד על 61%.

"מסקרים שערכנו ראינו חרדים רבים שהתלוננו שעברו אפליה על רקע חרדי ושיש מקומות עבודה שפחות מעוניינים בחרדים", מספר מלאך. "אבל מי שכבר התקבל לעבודה רואה בפירוש את השינוי שעובר. החשש הוא מהלא מוכר. מעסיק שלא מכיר עובדים חרדים, אומר לעצמו שעכשיו נצטרך להכשיר את המטבח או לשנות את סידורי המקומות בעבודה. יש פחדים מהעסקת חרדים ולכן יש רתיעה. לעומת זאת, אחרי שמעסיקים חרדים, כמעט כל החיבורים עובדים יפה. ולכן העובדים החרדים, שנכנסו למקומות העבודה, לא מדווחים על אפליה כי זה כבר לא קיים שם".

חרדים עובדים. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)חרדים עובדים. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)

החרדים מרוצים מהעבודה, אבל רוצים זמן לסידורים

72% מהעובדים החרדים מרוצים מאוד מהחוזים שחתמו עם מקום העבודה שלהם, נתון שדומה למגזר הכללי. עם זאת, במחקר עולה כי 45% מהעובדים החרדים מתלוננים על כך שלא ניתן לצאת לסידורים בזמן העבודה, זאת לעומת 29% מהמגזר הכללי. "תפיסת העבודה היא פחות קרייריסטית ומרכזית", אומר מלאך. "לכן יש ציפייה שמקום העבודה ייתן להם לצאת לסידורים. אבל בפועל זה פחות מתממש, ולכן הם מתלוננים ורואים בזה בעיה".

akivaw@kan.org.il

תגיות:
חרדים