סטודנטים באוניברסיטה העברית (ארכיון)
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יותר ממחצית מהסטודנטים בישראל נעזרים בהוריהם לשלם שכר לימוד

לפי סקר התאחדות הסטודנטים לשנת 2017, מרבית הסטודנטים אינם מסוגלים לממן בעצמם את הלימודים – אף על פי ש-81% מהם עובדים במהלך התואר
לירן כוג'הינוף
17 באוקטובר 2017
09:38
עודכן ב 09:42

למעלה מחצי מהסטודנטים בישראל נעזרים כלכלית בהוריהם על מנת לשלם את שכר הלימוד, אף על פי ש-81% עובדים במהלך הלימודים. כך עולה מסקר שמפרסמת הבוקר (שלישי) התאחדות הסטודנטים הארצית לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית.

הסקר בוצע על ידי מכון "מאגר מוחות" והשתתפו בו יותר מ-8,000 סטודנטים ממוסדות אקדמיים שונים ברחבי הארץ. מממצאי הסקר עולה כי ההכנסה החודשית הממוצעת של סטודנט בישראל עומדת על 3,824 שקל בלבד, בעוד שההוצאה הממוצעת היא 5,039 שקל בחודש – פער של 1,125 שקלים.

בנוסף, הסקר מצא כי 37% מהסטודנטים מרוויחים סכום של עד 2,000 שקל בחודש בלבד. הסטודנטים באוניברסיטאות נמצאו כמשתכרים הנמוכים ביותר, עם שכר ממוצע של 3,256 שקל בחודש, לעומת סטודנטים במכללות הלא מתוקצבות, שמרוויחים 5,560 ש"ח בממוצע.

בהתאחדות בדקו גם את פילוח השכר על פי מקצועות הלימוד. סטודנטים למשפטים, ניהול ומדעי המחשב נמצאים בראש רשימת המשתכרים בעבודה במקביל ללימודים. מנגד, סטודנטים לביוטכנולוגיה ולרפואה שעובדים תוך כדי לימודיהם מרוויחים את השכר הממוצע הנמוך ביותר.

מבין משתתפי הסקר שאינם עובדים תוך כדי לימודיהם האקדמיים, 77% השיבו כי הסיבה לכך היא שהלימודים אינם מאפשרים לעבוד במקביל. עוד צוין בסקר כי 49% מהסטודנטים בארץ גרים בדירה שכורה, בעוד ש-33% מהם מתגוררים בבית ההורים או אצל קרובי משפחה.

"הסטודנטים חיים בשרידות כלכלית"

בתגובה לממצאי הסקר, אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, רם שפע, כי "בלתי אפשרי להתרגל למציאות האבסורדית שבה גב כלכלי מבית או מלגה, הם שיכריעו איך - ואם בכלל - תראה תקופת הלימודים לתואר". לדבריו, "עלינו להפסיק לקבל בהבנה את השרידות הכלכלית בה חיים סטודנטים כיום".

יו"ר ההתאחדות הוסיף: "תמונת המצב שעולה מהסקר מבשרת רעות על נגישותה של מערכת ההשכלה הגבוהה. צעירים הבאים בשערי האקדמיה צריכים להשקיע את זמנם במחקר, העמקה ולמידה, אך זאת לא יכול להתאפשר במציאות של רדיפה אחרי הזמן בין שיעור למשמרת".