זהבה גלאון בכנסת
צילום: פלאש 90

זהבה גלאון מתפטרת מהכנסת: "איאבק לפתיחת השורות במרצ"

חודש לאחר שההצעה לקיצור כהונתה נדחתה הודיעה גלאון שתשקיע את זמנה "לשינוי שיטת הבחירות במפלגה". היא תישאר יו"ר מרצ, מוסי רז יחליף אותה בכנסת
מיכאל שמש
18 באוקטובר 2017
13:41

יו"ר מרצ זהבה גלאון הודיעה היום (רביעי) ליו״ר הכנסת על התפטרותה מהכנסת, אולם תישאר בתפקידה כיו"ר המפלגה. לדבריה, היא פורשת כדי "להתרכז בתפקידה כיו״ר ולהנהיג פריימריז פתוחים". את מקומה של גלאון בכנסת ימלא מוסי רז, המשמש כיום כמזכ"ל המפלגה.

לפני כחודש הצביעו רוב חברי המפלגה בעד קיצור כהונתה של גלאון כיו"ר המפלגה, על רקע הצעתה לפתוח את הפריימריז במרצ. ההצעה נדחתה לבסוף משום שלא השיגה את הרוב הדרוש על פי החוקה.


בהודעה שפרסמה גלאון נכתב כי היא הגיעה להבנה שעליה להשקיע את כל זמנה כדי להיאבק על הצעתה לשינוי שיטת הבחירות במפלגה. במכתב לחברי המפלגה כתבה גלאון: ״מרצ לא יכולה להתקיים כמועדון סגור שמתעלם מהמצביעים והתומכים שלה וחוסם את האפשרות של כוחות נוספים לקחת חלק במאבק שלנו להזרים דם חדש בשמאל״.

״אני אוהבת את הכנסת, אבל את מרצ אני אוהבת יותר, ואני יודעת שאם מרצ לא תיפתח - מרצ לא תהיה", הוסיפה גלאון. "לשמאל יש קהל רחב וגדול בהרבה ממספר האנשים שהצביעו למרצ. כדי לממש את הפוטנציאל הזה על מרצ להשתנות. אני משוכנעת שההתפטרות שלי מהכנסת תאפשר לי כיו״ר מרצ להתרכז בקידום פריימריז פתוחים והפיכת מרצ לבית גדול ומכיל לכל מי שמאמינים בערכים שלנו".


חבר הכנסת אילן גילאון שהוביל את מחנה המתנגדים ליוזמת גלאון לפתיחת הפריימריז, הגיב להודעתה ואמר כי המהלך נראה תמוה בעיניו. בריאיון בכאן רשת ב אמר גילאון: "היא הודיעה לי לפני שעה שהיא מתפטרת מהכנסת אך נשארת בתור יו"ר המפלגה. אני מבין שזה מהלך טקטי ולגיטימי, אבל אני לא מבין את זה עד הסוף".

לדברי גילאון: "אני לא צריך שיפנו לי מקום, הודעתי שאני מתמודד על ראשות המפלגה. אני לא שמח על כך שהיא מתפטרת, אני חושב שהיא פרלמנטרית מעולה והתרומה שלה לכנסת גדולה. לא הבנתי למה האווירה שנוצרה אצלנו היא שכאילו מישהו בא להדיח את זהבה גלאון. יכול להיות שהיא רוצה להתמודד מחדש וזה לגיטימי. אני לא כועס עליה בכלל. בפעם הקודמת אפילו הצבעתי בעדה".

הוא התייחס לעובדה שקיבל את ההודעה על כך שעה לפני ואמר: "אני מודה שאני נבוך ולא רגיל לדבר הזה".

חברה נוספת במפלגתה של גלאון, ח"כ מיכל רוזין אמרה בריאיון: "אני מאוד מעריכה את ההחלטה, היא לקחה על עצמה החלטה אמיצה מאוד עם רעיון חדש שעוד לא נעשה בישראל. היא קוראת לפתיחת השורות במפלגה שאומרים עליה שהיא קטנה ומסוגרת. גלאון לא תיעלם מהזירה הפוליטית, היא תמשיך להביע את דעותיה. חבל לי ברמה האישית והלאומית, אין לי ספק שהיא תחזור לכנסת. היא ממשיכה להיות יור המפלגה וכך ראוי".

גלאון כיהנה כחברת כנסת מאז 1999. את רוב שנותיה בכנסת עשתה גלאון באופוזיציה, ומעולם לא כיהנה כחברת ממשלה. היא נבחרה שוב ושוב לרשימות המשפיעים על הכלכלה הישראלית, זכתה באות יקירת הקהילה הלהט״בית, אות התנועה לאיכות השלטון על המאבק לפירוק הריכוזיות ולמאבק בהון-שלטון, את פרס אומ״ץ ואת עיטור נשיא המדינה למאבק בסחר בבני אדם.

גלאון כתבה: "אני עוזבת את הכנסת בלב כבד. אני אוהבת את העבודה הזו, ולהיות נבחרת ציבור זו שליחות שאין כמוה. אני גאה בהישגים שהיו לי ב-16 השנים שייצגתי אתכם במאבק לשוויון ולצדק; למען זכויות נשים והקהילה הגאה, לזכויות פלסטינים, מאבק נגד שחיתות כלכלית והריכוזיות במשק למען סגירת פערים חברתיים, לזכויות אדם ונגד ממשלות ימין הנחושות לחסל את המאפיינים הדמוקרטיים בישראל".

ביום חמישי הבא ייערכו בסניפי מרצ בחירות בהם יבחרו מתפקדי ומתפקדות המפלגה את צירי הוועידה החדשה. גלאון תגיש בסוף דצמבר השנה הצעה לוועידה החדשה לשינוי שיטת הבחירות לפריימריז פתוחים, שיאפשרו לכל תומכי מרצ לקבוע מי יהיה יו״ר המפלגה ומי יתמודד מטעמה לכנסת.

תגיות:
מרצ