ויסאם זבידאת בבית המשפט
צילום: פלאש 90

כ-6 שנות מאסר נגזרו על תושב סכנין הורשע בלחימה בשורות דאעש

ויסאם עבידאת, אשתו ושלושת ילדיו נעצרו לאחר שהצטרפו לדאעש בעיראק. מדובר בעונש הכבד ביותר שהוטל על אזרח ישראלי שהצטרף לארגון
אורלי אלקעלי
19 באוקטובר 2017
10:42
עודכן ב 13:00

בית משפט המחוזי בחיפה גזר הבוקר (חמישי) חמש שנים ועשרה חודשי מאסר על ויסאם זבידאת, תושב סכנין שהורשע בהצטרפות לדאעש בעיראק. מדובר בעונש הכבד ביותר שהוטל על אזרח ישראלי שהצטרף לשורות הארגון. לפני כארבע חודשים הורשע זבידאת בעבירות של חברות בארגון טרור, הורשע באימונים צבאיים אסורים ומגע עם סוכן זר.

לפני כשנתיים נסע זבידאת עם אשתו סברין ושלושת ילדיהם, בני 8, 6 ו-4 לרומניה, להשתתפות באירוע משפחתי. משם עברה המשפחה לטורקיה כשבכוונת בני הזוג להסתנן לסוריה ולהצטרף לדאעש. הם יצרו קשר עם אזרח ישראלי תושב אום אל-פחם שהצטרף לשורות הארגון, ובסיועו חצו בני הזוג וילדיהם את הגבול לסוריה בעזרת מבריחים של דאעש.

בני הזוג זבידאת 

זבידאת עבר הכשרה דתית וצבאית והצטרף לשורות "המדינה האיסלאמית", ואף נפצע ברגלו במהלך הלחימה. אשתו של זבידאת עבדה בבית החולים במוסול, שהייתה אז בשליטת הארגון.

לפני כשנה הצליחו בני משפחותיהם לשכנע אותם לחזור. בני הזוג הגיעו דרך טורקיה לישראל, ונעצרו מיד עם נחיתתם בשדה התעופה בן גוריון. אשתו של זבידאת הורשעה לפני כמה חודשים ונגזרו עליה ארבע שנים ושני חודשי מאסר.

עורך דינו של זבידאת אליאס אבו עטא אמר לאחר גזר הדין כי בכוונתו לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, בנוגע לחומרת העונש וכן על ההרשעה בסעיף של מגע עם סוכן זר. "אני חולק על החלטת בית המשפט. אנחנו הצגנו המון פסיקות עם עונשים הרבה יותר קלים, ואני חושב שבית המשפט החמיר יתר על המידה עם העונש שהוטל עליו", אמר עו"ד אבו עטא.

מאז הקמת ארגון המדינה האיסלאמית הצטרפו כבר כ-50 ישראלים ללחימה בשורותיו, וחמישה נהרגו בקרבות.