צוללת של חיל הים
צילום: משה שי, פלאש 90

תיק 3000: גרמניה אישרה מזכר הבנות לרכישת שלוש צוללות

החתימה על המזכר בין גרמניה לישראל הגיעה לאחר שהממשלה הגרמנית קיבלה מסר כי השחיתות לא השפיעה על תהליך קבלת ההחלטות
אנטוניה ימין
20 באוקטובר 2017
17:12

ממשלת גרמניה אישרה אמש את מזכר ההבנות בין ישראל וגרמניה לרכישת שלוש צוללות דולפין נוספות. כך חשף היום (שישי) רונן ברגמן באתר ווינט. גורמים בישראל  ובגרמניה אישרו את הפרסום, אולם אף גורם מדיני ישראלי או גרמני לא מוכן להגיב על הידיעה באופן רשמי.

 על פי המזכר, העסקה בשווי שני מיליארד אירו תצא לפועל רק אחרי שימוצו ויסתיימו כל החקירות בפרשת 3000 בישראל ובכל מקרה גרמניה שומרת לעצמה את הזכות לסגת מן העסקה גם אחרי שהחקירות יגמרו ובמידה ולא תתגלה בהן שחיתות מהותית.

 החתימה על מזכר ההבנות הגיעה אחרי שבחודשים האחרונים גרמניה סירבה לחתום על ההסכם, וזאת בעקבות פתיחת החקירה בישראל. אולם אחרי שבשבועות האחרונים קיבלה הממשלה הגרמנית מסר מהרשויות בישראל כי "השחיתות לא ירדה לשורש העסקה", כלומר לא השפיעה על תהליך קבלת ההחלטות בין ישראל לגרמניה, החליטה זו האחרונה שכן לחתום על מזכר ההבנות, אך הוסיפה להסכם סעיף חדש שמאפשר לה לסגת מן העסקה בכל רגע נתון.

ב-18 ביולי דחתה ממשלת גרמניה את החתימה על מזכר ההבנות בשל החקירות שמתנהלות בארץ סביב העסקה. בהחלטת הדחייה נקבע כי אם יועלו ראיות לשחיתות, לגרמניה תהיה הזכות המלאה לבטל אותה.

בפרשה, המכונה תיק 3000, נחקרו מפקד חיל הים לשעבר, אלוף במילואים אליעזר (צ'ייני) מרום, ומקורבו של ראש הממשלה נתניהו, עו"ד דוד שמרון.

ב-20 ביולי חתם איש העסקים מיקי גנור, שתיווך בעסקה עם הגרמנים, על הסכם עד מדינה. בתחילת ספטמבר נעצרו שישה אנשים, ובהם מנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר, דוד שרן, השר לשעבר אליעזר זנדברג, מפקד שייטת 13 לשעבר, תא"ל במילואים שי ברוש, סגנית יו"ר המל"ל לשעבר, עתליה רוזנבאום ואליעזר מרום שנעצר פעם נוספת.