בית בנתיב האבות, ביולי
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בג"ץ: להרוס את הבתים במאחז נתיב האבות שנבנו שלא כחוק

בתיהן של שש משפחות נבנו בחלקם על אדמה פרטית פלסטינית. הח"כים קיש וסמוטריץ': נתקן את העניין בחקיקה
אמוץ שפירא
22 באוקטובר 2017
23:20
עודכן ב 29 נובמבר 11:42

 בג"ץ קבע הערב (ראשון) כי על המדינה להרוס בתוך חמישה חודשים את בתיהן של שש משפחות ממאחז נתיב האבות בגוש עציון שנבנו שלא כחוק. הבתים נבנו בחלקם על אדמה פרטית פלסטינית ובחלקם על אדמות מדינה.

בג"ץ כבר קבע בעבר כי יש להרוס את הבתים, אך שש המשפחות פנו לבית הדין בבקשה שיבהיר אם בהחלטתו התכוון שיש להרוס רק את חלקי הבתים המצויים על אדמות פלסטינים. נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, קבעה כי העניין כבר נדון בפסק הדין הקודם וכי אין מדובר בבקשה הבהרה אלא בבקשה לשינוי פסק דין. על כן, על ההריסה להיעשות עד 6 במרץ בשנה הבאה.

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת חברי הכנסת יואב קיש (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מסרו כי "הכנסת לא תוכל לעמוד בחיבוק ידיים מול האטימות וחוסר הצדק המשווע שבפסיקת בג"ץ. את מה שעוולו השופטים בפסיקה, יתקנו המחוקקים בחקיקה".

 ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, תקף גם כן את ההחלטה ואמר כי "עד הערב התחלקו בתי נתיב האבות לאלו שמכונת הצדק רמסה אותם במלואם לאלו שהיו רק נגועים בצרעת האוול המשפטי. הערב בג"ץ פסק שאין מקום לחלוקה בין סוגי הבתים. למדנו בזכות בית המשפט שרק חלוקה אחת רלוונטית עבורנו - חלוקה בין אמת לשקר. בין האמת שבזכות שלנו ללכת בנתיב אבותנו לשקר של המשפט הקר והמנוכר מהזכות היסודית הזו".