t
נשיא המדינה ראובן ריבלין
צילום: פלאש 90

ריבלין בכנסת: יש ניסיון להלך אימים על בית המשפט

הנשיא תקף בפתח מושב החורף את הניסיונות להחליש את שומרי הסף. נתניהו: תעשיית הדכדוך הצמיחה את החמוצים
יואב קרקובסקי, זאב קם ומיכאל שמש
23 באוקטובר 2017
17:04
עודכן ב 20:02

נשיא המדינה, ראובן רובי ריבלין, תקף היום (שני) בחריפות את הממשלה בפתח כנס החורף של הכנסת. הנשיא ריבלין טען כי הוא מזהה "ניסיון מתמשך להחליש את שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית", לרבות הפגיעה בבית המשפט, בתקשורת הישראלית ובפקידות המקצועית.

פתיחת מושב החורף של הכנסת: ביטן: אם האיסור לחקור את רה"מ לא יעבור - נפרק את הקואליציהליברמן: הירי מסוריה היה מכוון; בצה"ל הכחישו

ריבלין הסביר כי "תהום מונחת בין הניסיון האחראי והאמיץ להגדיר לאחר שנים את הפריצה ביחסים שבין הרשות המחוקקת לשופטת, לתחום את הביקורת השיפוטית, לשאול שאלות על מנגנון המינויים, לחתור להרכב שופטים מגוון ומייצג יותר, לבין הניסיון להלך אימים על בית המשפט, להחליש אותו כמוסד ולהזמין בפועל את הציבור לערער על סמכותו ועל הכרעותיו".

"ייתכן מאוד שהגבלת תחולת הביקורת השיפוטית ובוודאי הגדרתה, טובות למדינת ישראל", אמר הנשיא ריבלין, "ואולם, כיצד בית משפט עליון מאוים, קונפורמי, חסר שיניים, יכול להיות אינטרס של מדינת ישראל? של הדמוקרטיה הישראלית? האם לא ניתן לנהל פולמוס אפקטיבי ונוקב בין המוסדות הדמוקרטיים, שאיננו הופך ל"משחק סכום אפס" ביניהם?".

דברים דומים אמר ריבלין גם על התקשורת הישראלית, שלדבריו "אינה חפה מביקורת - היא חוטאת לעיתים, בהשטחה, בהדרה, בביקורת מנופחת, כן ואף בדיבה". עם זאת, הנשיא הדגיש כי "זה דבר אחד לעבוד בתיקון התקשורת, ולחייב אותה להיות מגוונת יותר, מקצועית ועניינית יותר - ודבר אחר לבקש לשלוט בה. כיצד תקשורת חלשה, מתחננת על חייה - יכולה להיות אינטרס של מדינת ישראל או של הדמוקרטיה בכלל ושל הישראלית בפרט?".

"השחיקה הזאת לא עוצרת כאן", הוסיף ריבלין, "היא ממשיכה בהתבטאויות קשות כנגד הפקידות המקצועית הבכירה ומבקר המדינה, ומגיעה עד כדי השתלחויות פומביות חוזרות ונשנות בצה"ל ובמפקדיו הבכירים. תופעה, כפי שאמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, הפוגעת בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. ואני שואל אתכם, רבותיי, עד אנה אנו באים במהפכה או שמא בהפיכה הנוכחית? האם זוהי משילות?".

נתניהו: אנו בתור הזהב - והחמוצים מתלוננים

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח בנאומו במליאה את הישגיה של ישראל ואמר כי המדינה "חזקה מתמיד, זה התור הזהב שלנו". לדבריו, "אילולא פעילותנו איראן הייתה מזמן עם נשק גרעיני. אנו שוקדים על יכולותינו להגם על עצמנו בכוחות עצמנו אך במקביל ידנו מושטת לשלום. אנו מוכנים לנהל משא ומתן עם הממשלה הפלסטינית אך ללא חמאס שקורא להשמדת ישראל".

נתניהו הקדיש את עיקר נאומו אל מי שתיאר כ"חמוצים" ש"מדברים על המצב האיום ונורא" וצמחו ממה שהגדיר כ"תעשית הדכדוך". לדבריו, "החמוצים אומרים 'נכון שהכל קורס? אגב הזמנתם כרטיס לוויקנד בלונדון?". דברים אלה עוררו קריאות ביניים רבות וחברי הכנסת חיליק בר ומיכל בירן מהמחנה הציוני אף הוצאו מהמליאה. "כשמחנה אחד מביע את דעתו זה חופש הביטוי, וכשמחנה אחר – זה חופש השיסוי", אמר נתניהו. "החמוצים תמיד מתארים את מצב המדינה כדשדוש וקיפאון".

נתניהו פירט בנאומו את פעולות הממשלה בצפון ובנגב ואמר כי המושג 'פריפריה' צריך להיעלם. "אזרחי ישראל יודעים שטוב לחיות כאן", אמר. בהתייחס למצבה של דרום תל אביב, בה ביקר באחרונה, אמר ראש הממשלה: "נוציא את המסתננים מדרום תל אביב, תאמינו לי".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, פתח את כנס החורף של הכנסת, ובנאומו התריע כי מעמדה של הכנסת נשחק עד דק, בשעה שהממשלה ובית המשפט מנהלים בינהם סכסוך, וכי "הפרדת הרשויות בישראל הפכה למיתוס". הוא קרא לחברי הכנסת לעשות הכל במושב הקרוב כדי "להחזיר הפרדה ליושנה", והדגיש כי פיזור הכח בין הרשויות וההקפדה על שכל אחת מהן תמלא את תפקידה הייחודי הן פעולות הכרחיות. "פיזור הכוח בין שלוש הרשויות וההקפדה כי כל אחת מהן תבצע את תפקידה הייחודי, הן פעולות הכרחיות ולא קישוט נחמד. אלו היסודות המכוננים של מבנה השלטון שלנו. הם אלו שמבטיחים את חירותם של אזרחינו. בלעדיהם, שגשוגה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית - נתון בסכנה".