קצין האיסוף הקרבי הראשי תא"ל מרדכי כהנא
צילום: דובר צה"ל

בעקבות תחקיר כאן: הושעה התא"ל החשוד בהחזקת כלי נשק בניגוד לחוק

מרדכי כהנא, קצין האיסוף הקרבי הראשי, הושעה לשבועיים בשל חשיפת כאן כי החזיק לכאורה בציוד צבאי ואזרחי באופן לא תקין. סניגוריו: "אין פן פלילי"
כרמלה מנשה
23 באוקטובר 2017
21:33
עודכן ב 02:01

מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, השעה היום (שני) את מפקד מערך הגנת הגבולות וקצין האיסוף הקרבי הראשי, תת-אלוף מרדכי כהנא, למשך שבועיים. זאת, בעקבות החשיפה של כרמלה מנשה בכאן חדשות חדשות, ממנו עולה החשד כי הקצין הבכיר החזיק בביתו אמצעי לחימה בניגוד לחוק. ההחלטה אושרה על ידי הרמטכ"ל גדי איזנקוט.

ההשעיה התקבלה בעקבות חקירת המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בעניינו של הקצין, ובה עלו חשדות לכך שקיבל והחזיק לאורך תקופה ממושכת, באופן בלתי תקין, ציוד צבאי וציוד אזרחי. חקירת מצ״ח בעניין נמשכת ובהתאם להתפתחויות בה יתקבלו החלטות בעניינו של תא"ל כהנא.

תא"ל כהנא חשוד כי החזיק מכולה פרטית שהועברה לפי פקודתו מהבסיס שבו שירת אל בסיס חדש שאליו עבר. במכולה נמצאו אמצעי לחימה ואמצעים תומכי לחימה כמו גם ציוד צבאי רב שהוסתר לכאורה מרשויות הצבא. ברשימת הציוד שהסתיר כהנא נמצאים רובה מסוג קלצ'ניקוב, שאותו אף השביח, אקדח, זוגות אופניים, מכונת כביסה, מסכי טלוויזיה ואמצעי ראיית לילה ומחסניות. הוא הורה לנגד בדרגת רס"ר להעביר עבורו את המכולה שבה הוחזק הציוד לבסיס חדש שאליו עבר, ואף הדגיש בפני אחד החיילים כי "אסור שיראו את הקלצ'ניקוב הזה".

סניגוריו של כהנא, אלוף משנה רן כהן וסגן אריאל חברון, מסרו כי מדובר בקצין ערכי וישר. "תא"ל מרדכי כהנא משרת בצה"ל 28 שנים, רובן ככולן כלוחם וכמפקד בשדה הקרב בכל המערכות מאז מבצע 'חומת מגן'. מאז שנפתחה החקירה בעניינו, שיתף פעולה באופן מלא עם החוקרים והשיב לכל השאלות שהוצגו לו. תא"ל כהנא סבור שיש למצות את החקירה עד תום ולאפשר לרשויות האכיפה בצה"ל לקבל את החלטותיהן בעניינו, ולכן מקבל את החלטתו של מפקד זרוע היבשה להשעותו לפרק זמן קצר. בראייתו, נטילת אחריות אישית של מפקד בצה"ל אינה בגדר סיסמה ריקה, וכך ינהג אם יימצא כי נפלו פגמים או ליקויים בהתנהלותו. מהמידע שברשותנו, אין בחשדות המיוחסים לתא"ל כהנא היבטים פליליים ולפיכך ראוי לסיים בהקדם את החקירה ולפזר את העננה הכבדה שמעל ראשו".