יו"ר הקואליציה ביטן ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מתיחות בין הבית היהודי לליכוד: ביטן סיכל שתי הצעות חוק

יו"ר הקואליציה ביטן סיכל את הצעות החוק - חוק המשפט העברי וחוק חוות בודדים בנגב, בשל אי-תמיכתה של סיעת הבית היהודי בחוק החקירות הצרפתי
זאב קם
24 באוקטובר 2017
09:01

גוברת המתיחות בין סיעת הבית היהודי לליכוד בעקבות אי-תמיכתה של הסיעה של בנט בחוק החקירות הצרפתי. יו"ר הקואליציה דוד ביטן העניש את הבית היהודי וסיכל קידום של שתי הצעות חוק מטעמה. כך פורסם היום (שלישי) בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן ב'.

אמש הסיר ביטן את שתי ההצעות – חוק המשפט העברי וחוק חוות בודדים בנגב, שהיו אמורות לעלות להצבעה במליאת הכנסת. שרת המשפטים שקד אמרה שלשום כי היא רוצה לדון בחוק ולקבל החלטה בנוגד לחוק הצרפתי. ביטן איים אתמול בראיון לכאן 11 כי אם החוק לא יעבור, הקואליציה תפורק.

בעקבות אמירה זו הודיע ביטן לסיעת הבית היהודי כי הקואליציה והכנסת לא יצביעו על שני החוקים מכיוון ש"גם בסיעת הליכוד רוצים לדון בהם ולקבל החלטה ביחס אליהם". זהו המשך ישיר להחלטה שהתקבלה ביום ראשון, לפיה ועדת השרים לא תדון בהצעות חוק של הקואליציה, כל עוד לא יוסדר הנושא של חוק החקירות.

על פי החוק המדובר, יחול איסור על חקירה של ראש ממשלה מכהן. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי ראשי ממשלה טרודים בחקירות, מה שמקשה עליהם לנהל את המדינה. ניתן יהיה לחקור ראש ממשלה אם העבירות חמורות במיוחד או אם הימנעות מחקירה עלולה לגרום נזק ביטחוני או כלכלי חמור.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר אמש כי הוא מתנגד לחוק הצרפתי: "זה אבסורד, אני מתנגד. יש בעיה של שוויון בפני החוק, אנחנו לא רוצים להיות מדינה כזאת. אם יש עננה צריך להסיר אותה. אני מקווה ומאמין שהדבר ירד מסדר היום, ומאמין שמקבלי ההחלטות לא ילכו למקום הזה".