הפגנת מסתננים נגד גירוש, ינואר 2017
צילום: פלאש 90

לשכת רה"מ: הושג הסכם להוצאת המסתננים בכפייה

על פי פרסום ב"ישראל היום", ההסדר סוכם עם ראשי מדינות באפריקה, בעת ביקורו של ראש הממשלה במטה האו"ם בחודש שעבר
יואב קרקובסקי
24 באוקטובר 2017
10:00

עיתון "ישראל היום" פרסם הבוקר (שלישי) כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדכן את ההסכמים עם מדינות באפריקה, כך שיאפשרו להרחיק אליהן מסתננים לא חוקיים בכפייה. בלשכת ראש הממשלה אישרו את הידיעה, ובמשרד החוץ סרבו להתייחס לנושא.

על פי העיתון, הסיכום בין ישרלא למדינות אפריקה התרחש במסגרת השיחות המדיניות שקיים ראש הממשלה בעת ביקורו בעצרת האו"ם בחודש ספטמבר האחרון. ההסדר החדש יאפשר לממשלה לשוב ולהשתמש בנוהל ההרחקה ולעשות זאת אף ביתר שאת, דבר שיקרב את פתרון הבעיה האסטרטגית של ההסתננות הבלתי חוקית לארץ.

ב-28 באוגוסט קבע בית המשפט העליון קבע, בשבתו כבג"ץ, כי אין לבטל את ההסדר שבמסגרתו יכולה המדינה להרחיק מסתננים למדינה שלישית, אולם נקבע כי אי הסכמתם של המסתננים לצאת למדינה שלישית אינה מהווה עילה להחזקתם במעצר לתקופה בלתי מוגבלת. בג"ץ קבע כי יש להגביל את תקופת החזקת המסתננים במעצר ל-60 יום לכל היותר. ההחלטה נקבעה במסגרת ערעור על פסיקת בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע לפני כשנתיים. 

שר הפנים, אריה דרעי, תקף את החלטת בג"ץ ואמר כי ישקול לתקן חוק שיאפשר למדינה להוציא מסתננים מהארץ בניגוד לרצונם. "החלטה שלא לאפשר למדינה להוציא מהארץ מסתננים בניגוד לרצונם היא בעייתית מאוד. אנחנו חייבים לדאוג לאזרחי מדינת ישראל, תושבי דרום תל אביב וערים נוספות שחייהם אינם חיים. אני שבע רצון מכך שבג״ץ אישר לנו להמשיך להוציא מסתננים למדינה שלישית, ואנו נמשיך בכך בכל האמצעים העומדים לרשותנו״.