ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "לא מעוניין בשום חוק הנוגע לחקירות שקשורות בי"

ראש הממשלה התייחס לחוק הצרפתי בפתח ישיבת שרי הליכוד. אלקין התעמת עם ביטן: "אתה מבעיר את הקואליציה, ככה מתפרקות ממשלות"
מיכאל שמש
29 באוקטובר 2017
11:32

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הבוקר (ראשון) בישיבת שרי הליכוד על הסערה הפוליטית סביב החוק הצרפתי, וטען כי הוא כלל אינו מעוניין בחוק הקשור לחקירות שמתנהלות נגדו. לאחר דבריו של נתניהו, פרץ בישיבה דין ודברים בין שרים בליכוד, בהובלת זאב אלקין, לבין יו"ר הקואליציה דוד ביטן בעקבות האשמות שהטיחו בו על התנהלותו סביב החוק.

"לגבי החוק הצרפתי, אני אומר כאן באופן ברור: אני לא מעוניין בשום חוק הנוגע בחקירות המתנהלות עכשיו שקשורות בי, או שמתנהלות עכשיו ואינן קשורות בי", הצהיר נתניהו בפתח הישיבה.

יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, התעמת עם שרים שביקרו את התנצחותו עם הבית היהודי בשל סירובה להצביע על החוק. השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, הטיח בביטן: "אתה מבעיר את הקואליציה, ככה בדיוק מתפרקות ממשלות. אפשר לתפור את הכל בתוך החדר מבלי לתת לדברים לצאת מכלל שליטה".

השרים יובל שטייניץ ואיוב קרא הצטרפו לאלקין והביעו תמיכה בדבריו נגד התנהלותו של ביטן. מנגד, השר יריב לוין תמך ביו"ר הקואליציה, שהשיב לאלקין ואמר: "אשמח להתחלף איתו, שאני אהיה שר והוא ינהל את הקואליציה". לאחר מכן אמר ביטן ליתר השרים שתקפו אותו בישיבה: "לפעמים שלטון זה לא חזות הכל. אנחנו צריכים לעמוד על העקרונות שלנו".

בבית היהודי השיבו לביטן: "מצדנו אפשר להמשיך כך עוד שבועות ארוכים"

הבוקר נמשך העימות בין הליכוד לבין הבית היהודי בכנסת. יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, הסיר מסדר היום את הצעת "חוק חוות בודדים בנגב" של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, שהייתה אמורה לעלות מחר להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית, ועיכב גם את החוק לביטול ההתנתקות מצפון השומרון בטענה שהוא "מצריך תיאום מדיני". גם בשבוע שעבר הסיר ביטן שתי הצעות חוק של הבית היהודי מסדר יומה של הכנסת בתגובה לקשיים שמערימה המפלגה סביב חוק חקירות ראש הממשלה.

מנגד, בכירים בבית היהודי החריפו את הטון כלפי יו"ר הקואליציה ואמרו היום: "מבחינתנו, אפשר להמשיך ככה עוד שבועות ארוכים ושאף הצעת חוק לא תעלה להצבעה כל שבוע. איילת שקד כבר אמרה בעבר שכמה שפחות הצעות חוק זה יותר טוב, ולכן האיום של ביטן שאף הצעת חוק לא תעלה להצבעה לא מרתיע אותנו. בדיוק להיפך". שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה כי תדון היום בכל מקרה בחוקים והוסיפה: "אם הליכוד רוצה להטיל וטו, שיעשה את זה".

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה על העיכוב בחוק לביטול ההתנתקות מצפון השומרון כי "כבר הושגה הסכמה מול הליכוד ומול נתניהו לאישור החוק. זה צעד המאפשר לליכוד להתחיל בתיקון העוול שחולל לפני 12 שנים ולפתוח דף חדש מול ההתיישבות. אם ישנה התעקשות להפיל את החוק, שלא יתפלאו בליכוד שבכל יהודה ושומרון יש חמוצים".

לצד זאת, ח"כ מועלם רפאלי טענה הבוקר בראיון ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי אין סכנה לשלמות הקואליציה למרות המשבר סביב החוק הצרפתי. "החוק לא מאיים כי כולנו חתומים על הסכם קואליציוני, שדורש את הסכמת כל הסיעות לשינוי חוקי יסוד", הסבירה מועלם רפאלי. "הסברנו שבסיעת הבית היהודי אין הסכמה לגבי החוק, ולכן הבקשה שלנו היא לא להביא אותו".

"אם ביטן יביא את החוק, נצטרך להצביע נגדו", הצהירה חברת הכנסת מהבית היהודי. "אנחנו לא בודקים עכשיו מי יותר חזק. גם דוד ביטן, על 30 המנדטים שלו, לא יכול להקים קואליציה לבד ולכן יש הסכמים. החוק צריך לרדת מהשולחן לחלוטין, או להיות מבא בהמשך אחרי דיון רציני ומשמעותי בתוך הקואליציה. הדברים היו ברורים מאוד".

יו"ר הקואליציה, דוד ביטן וראש הממשלה נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אמש הודיע יו"ר הקואליציה כי החוק שאמור למנוע חקירת ראש ממשלה מכהן יעלה להצבעה בוועדת השרים לאחר שנדחה גם בשבוע שעבר, ולמרות התנגדות הבית היהודי. לדברי ביטן, סיעת הבית היהודי הפרה את הסיכומים בדבר דחיית ההצבעה בחודש משום שאנשיה התבטאו נגד החוק הצרפתי. 

בשבוע שעבר דרשה סיעת הבית היהודי מיו"ר הקואליציה לעצור את קידום חוק חקירות ראש הממשלה. במפלגה הסבירו כי ההסכמים הקואליציוניים מחייבים הסכמה מלאה של כלל הסיעות סביב שינוי של חוקי יסוד, וטענו כי התגלעו מחלוקות סביב החוק בתוך הסיעה. "לאור חילוקי הדעות המהותיים – אני מבקשת לא להעלות את הצעת החוק בשלב זה", כתבה יו"ר הסיעה, ח"כ מועלם רפאלי, במכתב לביטן.

בחדשות הערב בכאן 11 נחשף ביום שלישי שעבר כי במפלגתו של שר החינוך, נפתלי בנט, הוחלט להציע לליכוד הצעת פשרה סביב החוק הצרפתי - החלת חסינות אוטומטית לראש הממשלה וגם לחברי הכנסת מפני העמדה לדין. משמעות ההצעה היא שכדי להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, הכנסת תידרש להסיר קודם את חסינותו.