"זה הציוד שמרדכי ביקש": עדות החייל שהוביל לחקירת תא"ל כהנא

בלעדי: ראיון עם פקודו של מרדכי כהנא, החשוד שהחזיק כלי נשק וציוד אזרחי בניגוד לפקודות, כפי שנחשף לראשונה בכאן 11. "לקחנו גם גרביים ואופניים"
כרמלה מנשה ואורן אהרוני
29 באוקטובר 2017
20:30

ג', החייל שחשף את פרשת תת-אלוף מרדכי כהנא, שחשוד בהחזקת כלי נשק וציוד צבאי ואזרחי בניגוד לפקודות, סיפר בראיון לכרמלה מנשה בחדשות הערב בכאן 11 כי "הרבה פעמים הרגשתי שאני עושה דברים שהם לא, בוא נגיד, הם לא חוקיים ולא מוסריים. הרגשתי שאני עושה משהו שהוא לא הגיוני בעצם, שהוא נגד הפקודות".

ג', שהיה נהגו של כהנא קרוב לשלוש שנים, סיפר על הפעם הראשונה שבה חשד שהתנהלותו של הקצין הבכיר אינה כנדרש: "יום אחד היינו ב(בסיס) ביסל"ח, חודשיים אחרי שהייתי אצלו. הוא שלח לי הודעה ללכת לאפסנאות לקחת כמה דברים. הלכנו ביחד לאפסנאות ואספנו כל מיני שטויות כאלה: כוסות חד פעמיות, סמרטוטים, מגבים, נייר טואלט, מטאטאים. שאלתי אותו אם נוסעים ללשכה והוא אמר לי 'לא, נוסעים הביתה'. 

לדברי החייל, במקרים אחרים נשלח אל ביתו של התת-אלוף ומסר נעליים, גרביים וציוד אחר לילדיו של כהנא. עוד סיפר ג' כי התבקש לקחת רכב מבצעי של צה"ל אל ביתו של כהנא. והוא ביקש ממני להחנות אותו בקיבוץ, בבית, כי שם אף אחד לא עובר, שאף אחד לא יידע". בהמשך, סיפר, הקצין צבע רכב מבצעי אחר בלבן כדי שיוכל להשתמש בו באופן חופשי. לדברי ג', בזמן שבו היה בחקירה טילפן אליו נהגו הנוכחי של מרדכי שמסר בשמו של הקצין כי הוא מתבקש לשתוק בחקירתו. 

על המקרה פורסם לראשונה בשבוע שעבר ב"כאן". בעקבות כך השעה מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, את כהנא, מפקד מערך הגנת הגבולות וקצין האיסוף הקרבי הראשי, למשך שבועיים. כמה ימים לאחר מכן, סנגוריו של כהנא הגישו עתירה לבג״ץ, שבעקבותיה יתקיים דיון חוזר בבית משפט השלום בקריות. הדיון יעסוק בבקשת התביעה לערוך חיפוש גורף בטלפון ובמחשב האישי של כהנא, שהוחרם על ידי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח).