בית המשפט העליון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ביהמ"ש העליון זיכה מחבר מאמר נגד הרב הצבאי לשעבר

תשעה שופטים קבעו פה אחד כי הרב אליצור סגל, שהורשע בהעלבת הרב ישראל וייס, כתב "ביטוי פוליטי מובהק" - ולכן זכאי
אמוץ שפירא
02 בנובמבר 2017
10:34
עודכן ב 12:58

בית המשפט העליון בהרכב מורחב של תשעה שופטים זיכה היום (חמישי) פה אחד את הרב אליצור סגל מעבירה של העלבת עובד ציבור, על פרסום מאמר שבו מתח ביקורת חריפה נגד הרב הצבאי לשעבר ישראל וייס.

סגל פרסם את המאמר ב-2004 באתר "מנהיגות יהודית", שבו שימש עורך, ובו יצא נגד וייס נוכח התנהלות צה"ל בתחומים כמו שירות גברים לצד נשים, חילול שבת ואי שמירה על כשרות. בין השאר, סגל האשים את הרב כמי שמסייע לרצח, לגילוי עריות, לחילול שבת ולביטול מצוות יישוב הארץ.

ב-2006 הוגש נגד סגל כתב אישום בגין העלבה, והוא הורשע ונגזרו עליו מאסר על תנאי ופיצוי כספי לוייס. מחבר המאמר ערער על פסק הדין, ובית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את הערעור חלקית – אך הותיר את ההרשעה על כנה. בעקבות כך ערער סגל לבית המשפט העליון.

בפסק הדין שניתן היום צוין כי כל השופטים הסתייגו מהביטויים שהופיעו במאמר, אולם מדובר בביטוי פוליטי מובהק "שאינו מקיים את המבחן התוכני לעבירת ההעלבה". עוד  ציינו השופטים כי עבירת ההעלבה נועדה להגן על עובד הציבור כאורגן של השירות הציבורי ולא על אינטרס פרטי של העובד.

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור אמרה כי ביטויים פוליטיים יהיו מוגנים כמעט תמיד מפני תחולתה של עבירת ההעלבה, בשל החשיבות של חופש הביטוי שבלעדיה לא תיתכן דמוקרטיה.