השרים ארדן ושקד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת השרים אישרה את חוק ההמלצות – יקודם בכפוף לשינויים

נוסח החוק, שלא מקובל על מנדלבליט וניצן, יעודכן בכנסת - ובכלל זה איסור פרסום המלצת המשטרה בתקשורת. השינויים ייעשו באישור השרים ארדן ושקד
זאב קם ומיכאל שמש
05 בנובמבר 2017
13:06
עודכן ב 14:17

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק שלפיה המלצות משטרה לא יינתנו במתכונתן הנוכחית - חרף התנגדותם של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן והמפכ"ל רוני אלשיך. החוק יקודם בכפוף לשינויים בכנסת, אשר יהיו מקובלים על השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד. הצעת החוק תעלה שוב לאישור ועדת השרים לפני ההצבעה בקריאה ראשונה.

נוסח החוק צפוי לעבור שינויים. בין היתר, לא תהיה המלצת משטרה בתיקים שבהם יש פרקליט מלווה מטעם הפרקליטות, וביתר התיקים תהיה המלצת משטרה – אך זו לא תפורסם בכלי התקשורת. לאחר ההצבעה אמרה שקד כי הדיון על הצעת החוק היה "טוב וענייני". שר התיירות יריב לוין התנגד להעביר את החוק בכפוף לאישור המשרד לביטחון הפנים. 

פרקליט המדינה ניצן אמר הבוקר בדיון בוועדת השרים כי הוא מתנגד להצעת החוק למנוע מהמשטרה להמליץ לפרקליטות אם להגיש כתב אישום. זאת, בטענה כי הדבר יפגע בעבודת המשטרה והפרקליטות. "אני גם לא מצליח לראות את התועלת בהצעה", אמר. 

לדבריו, "זה יגרום עינוי דין גם לחשודים וגם למתלוננים. יש גם את זכות הציבור לדעת, למשל כשיש ראש עיר. הציבור זכאי לדעת שהמשטרה סבורה שהתגבשה תשתית ראייתית". באשר לטענה כי המלצה כתובה תגרור הדלפות אמר ניצן כי "אי אפשר לגזור מאותם מקרים בודדים שדלף (מידע) כשיש עשרות אלפי תיקים".

פרקליט המדינה הסביר כי "יש הנחיה מלפני 15 שנה של השר לביטחון הפנים דאז עוזי לנדאו שהמשטרה לא אומרת אם היא ממליצה או לא ממליצה לגנוז. כתב אישום מוגש כשיש תשתית ראייתית וכשיש עניין לציבור. הנוהל הוא שהמשטרה אומרת רק אם יש תשתית ראייתית. איסור על כך יפגע בעבודת המשטרה ובפרקליטות". לדברי ניצן, החוק יוביל לבעיה של כוח אדם: "אם כותבים שאסור להעביר - בשורה התחתונה אצטרך מאה תקנים נוספים".

גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מתנגד להצעת החוק של חבר הכנסת דוד אמסלם מהליכוד. בראיון הבוקר לכאן רשת ב' הבהיר השר כי הוא סבור שיש לקבוע איסור בנושא הפרסום. לדברי ארדן, זה כמה שנים המשטרה אינה מגישה המלצות בעניין העמדה או אי העמדה לדין. בנוגע למניעת הגשת סיכומי חקירה, שלטענת השר עולה מנוסח החוק הנוכחי, אמר ארדן כי איסור כזה מנוגד למהות עבודת המשטרה והחוקרים ויש להתנגד לו.

אלשיך מתנגד גם כן להצעת החוק. בשבוע שעבר אמר המנכ"ל כי ההצעה פוגעת בתפקוד המשטרה, וכי הפרקליטות לא תוכל למלא את חלקה. "המשמעות היא שהפרקליטות תצטרך לנהל את החקירה. חושבים שהפרקליטות מסוגלת לנהל את החקירות האלה במשאבים שמושקעים?", אמר ביציאה מדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת. "ככל שמדובר בהחלטת פרקליטות, המשטרה איננה מעבירה המלצות - אלא סיכום של התיק, על מה יש תשתית ראייתית ועל מה לא".

בשבוע שעבר שלח מנדלבליט חוות דעת לשקד לגבי ההצעה. היועץ המשפטי לממשלה ציין כי הצעת החוק תהווה "פגיעה ממשית בעבודת רשויות אכיפת החוק וביכולתן למלא את תפקידן במקצועיות וביעילות, באופן שיפגום ביכולת להגיע לחקר האמת ולהביא עבריינים לדין, ובאופן שיגרום להתמשכות מיותרת של הליכי החקירה ולעינוי דין".