בנט וכחלון בכנסת, בשנה שעברה
צילום: מרק ישראל סלם

הבית היהודי וכולנו ידרשו: חוק המלצות המשטרה לא יחול על נתניהו

פרסום ראשון: שתי הסיעות מבקשות להוסיף סעיף לחוק שאושר היום, שלפיו הוא יחול רק על חקירות בעתיד. הליכוד: לעולם לא נסכים
זאב קם
08 בנובמבר 2017
21:07

כולנו והבית היהודי מתכוונות לדרוש שחוק המלצות המשטרה, שאושר היום (רביעי) בקריאה טרומית במליאת הכנסת, יחול רק על חקירות עתידיות - ולא על חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

שתי הסיעות, בעמדה מתואמת ביניהן, מתכוונות לדרוש בהמשך תהליך החקיקה של החוק להוסיף סעיף שקובע שהחוק לא יחול על חקירות שכבר נפתחו. בליכוד, לעומת זאת, דוחים על הסף את הדבר. גם יו"ר הקואליציה דוד ביטן וגם יוזם החוק דוד אמסלם הבהירו כי מבחינתם השינוי בחוק אינו מקובל עליהם.

הצעת החוק, שעברה ברוב של 52 תומכים מול 42 מתנגדים, קובעת כי אסור למשטרה לפרסם את המלצותיה על הגשת כתב אישום בתום חקירה. בוועדת שרים לחקיקה הושג סיכום כי החוק יתקדם מעתה בתאום בין משרד המשפטים והמשרד לביטחון הפנים וצפוי בכל מקרה לעבור שינויים בהמשך הדרך.

במקביל התפתח עימות נוסף בין סיעות הליכוד, הבית היהודי וכולנו לגבי הוועדה בכנסת שבה יקודם החוק. בליכוד דורשים שזה יובא לוועדת הפנים בראשה עומד אמסלם ואילו הבית היהודי וכולנו דורשות שוועדת חוקה תדון בחוק.

המחלוקת סביב החוק באו לידי ביטוי גם בהצבעה עצמה. על אף שמדובר שהצעה שאושרה בוועדת השרים לחקיקה, התנגדה לו חבר הכנסת רחל עזריה מכולנו. חבר הכנסת בני בגין מהליכוד החליט שלא להשתתף בהצבעה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן והמפכ"ל רוני אלשיך מתנגדים לחוק בטענה כי הדבר יפגע בעבודת המשטרה והפרקליטות.