חוקרי המשטרה במעון ראש הממשלה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במשך כארבע שעות: נתניהו נחקר בפרשות 1000 ו-2000

ראש הממשלה, שחשוד בשוחד בפרשות המתנות והשיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות, נחקר בפעם החמישית - לראשונה מאז ראש לשכתו לשעבר הרו הפך לעד מדינה
תמר אלמוג
09 בנובמבר 2017
07:26
עודכן ב 21:24

 ראש הממשלה בנימין נתניהו נחקר היום (חמישי) במשך כארבע שעות במעונו שבירושלים בתיקי 1000 ו-2000 - פרשת המתנות ופרשת היחסים עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס. במסגרת הפרשות, ראש הממשלה חשוד בקבלת מתנות מאילי הון בשווי מאות אלפי שקלים, וכן בקידום אינטרסים הדדיים עם מוזס.

חקירת נתניהו נערכת לאחר הפסקה של כמה חודשים. זו החקירה החמישית בסך הכול, והראשונה מאז שחתם ראש הסגל בלשכתו לשעבר, ארי הרו, על הסכם עד מדינה.

חוקרי המשטרה נכנסים למעון ראש הממשלה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

כחלק מההסכם שנחתם באוגוסט, מסר מקורבו של נתניהו ראיות בתיק 1000 ובתיק 2000. בתמורה, הוא צפוי לקבל הקלה בעונשו בגין קידום אינטרסים של חברה בבעלותו במסגרת תפקידו הציבורי. הרו נחשד בעבירות של שוחד, מרמה, קשירת קשר לפשע והלבנת הון.

בתיק 1000 מנהלת המשטרה חקירה נגד ראש הממשלה בחשד שקיבל טובות הנאה ומתנות מאנשי עסקים. מאז נפתחה החקירה בדצמבר 2016, נחקר ראש הממשלה באזהרה כמה פעמים. בנוסף לתיק זה, חוקרת המשטרה את מה שזכה לכינוי תיק 2000 בו ישנו חשד לפיו ניסו נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות לתאם מהלכים להגבלות על עיתון ישראל היום בתמורה לסיקור אוהד בכלי התקשורת מקבוצת ידיעות אחרונות שבבעלותו של מוזס.

על פי הערכה שניתנה באחרונה, נתניהו יזומן לעוד שלוש חקירות לפחות בנוסף לזו שתיערך היום. במשטרה טענו בחודש שעבר  כי התיקים סובלים מ"עודף ראיות" ומטרת הזימון היא לאפשר לראש הממשלה להגיב לשלל החקירות ב"נחת".

אמש נחקרו במשטרה עורכי הדין דוד שמרון ויצחק מולכו, המקורבים לנתניהו, בנוגע למעורבותם בפרשת הצוללות. היה זה היום הרביעי ברציפות שבו נחקרו בחשד להפרת אמונים.

מולכו, ששימש בשנים האחרונות כשליחו של ראש הממשלה לעניינים מדיניים ונחשב לאיש סודו, החל להיחקר השבוע לראשונה במסגרת הפרשה. הוא נשאל בחקירותיו על פעילותו בעת שהיה בשליחות מדינית, שהייתה לה השפעה על האינטרסים של שותפו דוד שמרון.

שלשום נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי במוקד החקירה של שמרון ומולכו עומד חשד לפעילות בניגוד להסדר ניגוד העניינים עליו חתם מולכו בשם המשרד של שניהם. חשדות אלו היו גם הרקע לפרישתו של מולכו מתפקיד השליח המיוחד של נתניהו.