יירוט כלי הטיס הבלתי מאויש
צילום: מצב בטחוני גלובלי

צה"ל יירט כלי טיס בלתי מאויש שהתקרב לרמת הגולן

המתיחות בגבול עם סוריה: כלי טיס התקרב לגבול עם ישראל ויורט על ידי מערכת פטריוט
רובי המרשלג
11 בנובמבר 2017
11:14
עודכן ב 16:26

כלי טיס בלתי מאויש, שהתקרב הבוקר (שבת) לגבול רמת הגולן, יורט על ידי שיגור יחיד ממערכת הטילים פטריוט. בעקבות היירוט נשמעו הדי פיצוצים נבאזור הצפון. לפי ההערכות מדובר בכלי טייס השייך למשטר הסורי, שהיה במהלך משימת איסוף. כלי הטיס חצה את השטח המפורז עם ישראל אך לא חדר לשטח ישראל.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס ליירוט ואמר כי "ישראל רואה בחומרה רבה כל פגיעה בריבונות ותגיב בעוצמה על כל פרובוקציה. אנו רואים במשטר הסורי אחראי על כל ירי והפרת ריבונות, וקוראים לו לרסן את כל הגורמים הפועלים משטחו".

תגובות צה"ל בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה מתמקדות זליגות אירועי הלחימה בגולן אל שטח ישראל, במה שנתפס במערכת הביטחונית כפגיעה בריבונותה של ישראל. עם זאת, לפני כשבוע פרסם צה"ל הודעה חריגה, בה נכתב כי הוא מוכן לסייע לתושבי הכפר הדרוזי חאדר שבגולן הסורי, וימנע פגיעה בו או את כיבושו. נכונותו של צה"ל להתערב הגיעה בעקבות פיגוע התאבדות בכפר שבשליטת משטר אסד, במהלכו נהרגו תשעה בני אדם ו-23 נפצעו. עשרות דרוזים שהתקהלו ליד גדר הגבול פרצו שער ונכנסו למובלעת שבשליטת ישראל, אך כוחות צה"ל רדפו אחריהם והחזירו אותם.

"צה"ל ערוך ומוכן לסייע לתושבי הכפר וימנע פגיעה או כיבוש של הכפר חאדר מתוך מחויבות לאוכלוסייה הדרוזית", אמר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס, והדגיש כי "הטענות בדבר מעורבות וסיוע ישראלי לגורמי ג'יהאד עולמי בלחימה ברמת הגולן מופרכת". בהמשך עידכנה ישראל את רוסיה ואת מנגנוני התיאום שלה בסוריה על כך שלא תאפשר פגיעה בכפר הדרוזי חאדר שבגולן הסורי, כך פורסם לראשונה בכאן רשת ב'.