גבאי, ביולי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גבאי לכאן רשת ב': אי אפשר לפנות מאה אלף איש בשום הסדר

יו"ר העבודה אמר, כי אם היה צריך להחליט לבנות עכשיו את יצהר - לא היה עושה זאת, אך הבהיר: "אבל היא נמצאת". על הרשימה המשותפת: "עוינת את ישראל"
מערכת כאן ועכשיו
12 בנובמבר 2017
12:25

יו"ר מפלגת העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, אמר הבוקר (ראשון) בראיון לשלום קיטל וזאב קם בכאן רשת ב', כי הוא סבור שאין לפנות התנחלויות בהסדר עתידי וכי בכל מקרה יש לפעול למציאת "פתרון יצירתי" בנושא. "אם אני הייתי צריך להחליט אם לבנות עכשיו את יצהר או לא, אני מניח שלא הייתי בונה, אבל היא נמצאת, ושאר היישובים נמצאים. אני חושב שאי אפשר לפנות מאה אלף איש בשום הסדר שלא יהיה. זה לא פרקטי, זה לא נכון לנו", הבהיר יו"ר העבודה.

גבאי המשיך ואמר: "אם אנחנו בעידן של שלום, בואו נמצא פתרון יצירתי. לצד זה, מאחר שאנחנו מבינים שבכל הסדר מדובר על גושי התיישבות בריבונותנו, אז אין צורך להגדיל את מה שמחוץ לגושי ההתיישבות כדי להגדיל את היקף הבעיה".

כאשר נשאל אם עמדה זו אינה סותרת את של חבריו למפלגה, השיב: "אני חושב שיש ח"כים רבים מאוד במפלגת העבודה שמסכימים מאוד עם התפיסה שלי. בסופו של דבר, את האג'נדה של מפלגת העבודה קובעים חברי מפלגת העבודה. הם קובעים אותה באמצעות בחירת יו"ר ובאמצעות רשימה. הם בחרו יו"ר, שאמר את כל הדברים האלה לפני הבחירות".

גבאי התייחס לדבריו של שר הבריאות יעקב ליצמן, שאמר בראיון ל"מקור ראשון" כי לא יפסול הצטרפות לקואליציה בראשותו, ואמר: "התעודדתי יותר מדברי כחלון וליברמן (שאמרו שלא יצטרפו לגבאי). הם חידדו מאוד את הקרב הפוליטי הבא בבחירות הבאות. הם בעצם אמרו: יש או קואליציה בראשות נתניהו או קואליציה בראשותי, שינצחו את הבחירות הבאות. אני ארצה שתהיה קואליציה רחבה, ובשביל זה אנחנו צריכים לנצח בבחירות".

גבאי הבהיר שכדי לנצח בבחירות צריך מפלגה משמעותית "של 28, 30 מנדטים". לדבריו, הוא מקיים כנסים ברחבי הארץ ומתמקד כעת בכך. "אני עובד בלפגוש את הציבור, לא בכל הקונסטרוקציות הפוליטיות", אמר יו"ר העבודה. "תפיסת העולם שלי אומרת: בואו נשכנע את הציבור להצביע לנו על בסיס מה שאנחנו אומרים... ועל בסיס מה שאנחנו מתכננים לעשות, התוכניות שלנו – ולא לנסות לשכנע את הציבור על 'רק לא ביבי'. התפיסה הזו היא לא נכונה בעיניי, מה שצריך לדבר עם הציבור זה על מה אנחנו נעשה ולמה אנחנו הם אלה שצריכים להוביל".

בנושא הרשימה המשותפת אמר גבאי כי "אני חושב שהערבים בישראל חייבים להיות חלק מהפוליטיקה הישראלית, הם חייבים להיות חלק מתהליכי השלטון. אנחנו צריכים לדאוג באמת לנוכחות שלהם במקומות האלה – אבל באמצעות פוליטיקאים שעסוקים בחיים של האנשים ולא באמצעות רשימה שכל כך עוינת את מדינת ישראל, ברשימה שכל כך עסוקה באבו מאזן ובאחרים".

גבאי גיבה בראיון את יירוט כלי הטיס הבלתי מאויש אתמול בגבול סוריה ואמר כי "אסד בעצם עשה מבחן לישראל, הוא רצה לבדוק את התגובה שלנו לניסיון שלו לשנות את הכללים. התגובה הייתה ברורה, פשוטה וכך צריך להיות. אסד הרי לא שלח מל"ט כדי לצלם את קו הטילים הישראלי ואת קו המוצבים... ברור מה הוא ניסה לעשות והתגובה הייתה נכונה".