כפר בדואי בנגב, ינואר 2017
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרסום ראשון: המדינה החלה לחבר למים מאות כפרים לא מוכרים בנגב

עשרות אלפי תושבים בדואים יחוברו לתשתיות לאחר שנים של הזנחה. מתנגדי התכנית: המדינה מכירה בהשתלטות לא חוקית על הקרקע
אסף פוזיילוב
15 בנובמבר 2017
09:34
עודכן ב 11:09

המדינה החלה לחבר למים עשרות אלפי בדואים המתגוררים במאות כפרים לא מוכרים בנגב. כך פורסם הבוקר (רביעי) לראשונה ביומן הבוקר עם אריה גולן בכאן רשת ב'. הכתבה המלאה תפורסם הערב בחדשות הערב בכאן 11. 

החיבור לתשתיות הוא צעד דרמטי אחרי שנים של הזנחה. המדינה אישרה חיבורי מים ישירות לכ-100-60 אלף תושבים בכפרים לא מוכרים בנגב. בשלב הראשון כבר חוברו שלושה כפרים, בהם מתגוררים כ-15 אלף איש.

חיבור לרשת המים בכפר ואדי אל-נעם, סמוך לרמת חובב 

כל משפחה תקבל לראשונה חיבור לתאגיד המים, מד מים אישי וברזים עם לחץ מים. זאת, במקום חיבורי מים בודדים ומרוחקים, המספקים לחץ חלש. באחד הכפרים, למשל, ובו מתגוררים 18 אלף איש, היו רק עשרה חיבורי מים מרוחקים של מקורות, ואדם אחד מהכפר שהיה אחראי על מים לכל התושבים. אם לא שילם – הכפר נותק.

בנגב יש 1,700 מרכזי מגורים לא מוכרים, ובהם מתגוררים כ-100 אלף איש - קצת פחות ממחצית האוכלוסייה הבדואית כולה. קצב הגידול הטבעי הוא הגדול בארץ ומהגדולים בעולם – כ-3.6% בשנה. לפי הערכות, תושבים אלו מתגוררים על כ-400 אלף דונם.

השנה אושרה תוכנית חומש היסטורית לפיתוח המגזר בעלות של שלושה מיליארד שקל. יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות להסדרת התיישבות הבדואים שאחראי על יישום התוכנית, אמר כי לא מדובר בהכרה של הרשויות במצב בשטח. "הכפרים עדיין לא חוקיים ומיועדים לפינוי, שום דבר לא השתנה מבחינת המדינה או מקורות", אמר. "אנו מקלים על התושבים, ומונעים את האפשרות שכל הכפר ינותק ממים כי יש רק בנאדם אחד שאחראי על החיבור".

חיבור המים בכפר ואדי אל-נעם

לבאד אבו עפאש, יו"ר וועד הכפר ואדי אל-נעם, אמר שמדובר בהבדל עצום ושיפור מאוד משמעותי באיכות חייהם. לדבריו, בנוסף על הנוחות, זה חיסכון עצום. "עד כה שילמנו 15 שקל לקוב מים. עכשיו המחיר ירד לשישה שקלים. זה מאוד משמעותי למגזר בפזורה, רוב המשפחות עניות".

מתנגדי התוכנית וטוענים שזוהי הכרה של המדינה במאות כפרים לא מוכרים שמשתלטים על קרקע, וכעת יהיה בלתי אפשרי לפנות אותם. "זהו צעד של מנכ"ל הרשות להתיישבות בדואים, פקיד ממשלתי, שקובע מדיניות ומדלג על כל משרדי הממשלה", טוען עמיחי יוגב, רכז דרום בעמותת רגבים. "אחת הסיבות שדוחפות בדואים לעבור ליישובים מוסדרים הוא החיבור למים, וכעת ימשיך קומץ שודדי קרקעות לתפוס מאות אלפי דונמים מאדמות מדינה, במקום לבנות עליהם יישובים או לשמור אותן כעתודות קרקע".

ממקורות נמסר בתגובה כי "צרכני הפזורה הלא מוכרת נדרשו להניח קווים פרטיים עד לבתיהם. מאחר שקיימות בעיות עם המתווה הזה, מקדמת כעת רשות המים הליכים להעברת הפזורה הלא מוכרת לצריכה באמצעות תאגידי מים. לאחר שתוכנית הרצה הופעלה בהצלחה, נקבע שמודל אספקת המים באמצעות תאגיד יאומץ לכל הפזורה בנגב".