אלאור אזריה
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ריבלין דחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה: "פגיעה בחוסן צה"ל"

בנימוקיו של הנשיא לדחיית הבקשה צוין כי אזריה, הכלוא בגין הריגת מחבל, כבר זכה להמתקת עונשו מהרמטכ"ל: "טוהר הנשק – יסוד בעוצמת צה"ל"
אוריה אלקיים וענבל תמיר
19 בנובמבר 2017
17:08

חודש בדיוק לאחר שהוגשה, הודיע היום (ראשון) נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כי הוא דוחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה. בנוסח ההחלטה שהופץ מטעם בית הנשיא צוין כי "הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל".

כתב ההחלטה מטעם הנשיא ריבלין

בנוסף, בנוסח ההחלטה נכתב כי אזריה כבר זכה להקלות לאורך ההליך המשפטי שעבר: "מעיון בחומר שהונח לפניו, למד הנשיא כי בגזר הדין הביאו בחשבון את הנסיבות...וציינו כי בהתחשב בהן, הקלו עמך בדין. כמו כן, בספטמבר 2017 מצא הרמטכ"ל לנכון להקל בעונשך ולהפחית ארבעה חודשים משיקולי חסד ורחמים, תוך התחשבות בשירותך הצבאי כחייל בזירה המבצעית".

"מתוך כך, סבור הנשיא כי במכלול השיקולים, הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל", נמסר עוד מהנשיא ריבלין. "ערכי צה"ל, ובתוכם טוהר הנשק, הם יסוד מוסד בעוצמתו של צה"ל ותמיד עמדו לנו במאבק הצודק על זכותנו לבית לאומי ובטוח, ובבנייתה של חברה חזקה".

אזריה, שהורשע בהרג בעקבות ירי במחבל מנוטרל בחברון במרץ 2016, נידון לשנה וחצי מאסר והחל לשאת בעונשו באוגוסט האחרון. בחודש שעבר הקל הרמטכ"ל גדי איזנקוט בעונשו והפחית מתקופת מאסרו ארבעה חודשים. זמן קצר מאוחר יותר, הוא פנה גם לנשיא ריבלין בבקשת חנינה.

אלאור אזריה ביום כניסתו לכלא (צילום: אבי דישי, פלאש 90)

"בכוחך, כבוד הנשיא, לחון אותי ואני מבקש, בכל לשון של בקשה, לשקול בכובד ראש ולקחת בחשבון את מכלול הנסיבות ולסיים את שהותי בכלא ולשוב אל חיק משפחתי", כתב אזריה בפנייתו. "הקב"ה חנון ורחום ובצלמו נבראנו. הפעל נא את מידת החסד והרחמים, ראה נא לנגד עיניך את אימי ואבי, את אחיותיי ואחי, זכור נא את נסיבות במלואן בבואך לקבל החלטה".

ביולי האחרון דחה בית הדין הצבאי לערעורים, בראשות השופט אלוף דורון פיילס, את ערעורו של אזריה, והותיר על כנה את הרשעתו בעבירה של הריגה והתנהגות בלתי הולמת בגין ירי במחבל מנוטרל בחברון. גם עונש המאסר, העומד על שנה וחצי, נותר בעינו.

בסוף חודש ספטמבר החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט לקבל את בקשתו של אזריה, וקיצר את עונשו בארבעה חודשים, ל-14 חודשי מאסר. לצד זאת, במכתב שקיבל אזריה בזמנו הודגש כי "עמדה לנגד עיניו של הרמטכ"ל העובדה שלא קיבלת אחריות על המעשה ושלא הבעת חרטה עליו".שר הביטחון אביגדור ליברמן הביע היום צער על החלטת הנשיא לדחות את בקשת החנינה של אזריה: "אני מוקיר ומעריך את נשיא המדינה, אך מביע צער על החלטתו לדחות את בקשת החנינה של החייל אלאור אזריה. לנשיא ריבלין הייתה הזדמנות לשים קץ לפרשה זו אשר טלטלה את החברה הישראלית.

"מעבר למחיר האישי ששילמו החייל ומשפחתו, סברתי ועודני סבור כי במקרה ייחודי זה היה מקום לשקול גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על חיילי צה"ל ועל הנוער העומד בפני גיוס. גם בשעה זו, אל לנו לשכוח שמדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג".

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה כי "לנשיא המדינה היתה הזדמנות לממש את התכלית הראויה ביותר של מוסד החנינה. מצער מאוד שהנשיא ריבלין נכנע ללחצים פסולים ובחר גם הוא להפקיר את אלאור". יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, הגיב לדברי רגב: "הממלכתיות נקברה ונותרה רק הבושה. השתלחותה של השרה רגב בנשיא המדינה, שרה שלא עוסקת לא בספורט ובטוח לא בתרבות, קברה היום באופן סופי את הממלכתיות הליכודית של בגין וז'בוטינסקי והציגה לעם ישראל את הסיבה לכך שזו חייבת להיות כהונתו האחרונה של הליכוד תחת נתניהו בשלטון".