אבו מאזן עם בכירי אש"ף
צילום: אי-פי

דיווח פלסטיני: הרשות ניתקה את המגעים עם הממשל האמריקני

לפי כלי תקשורת פלסטיניים, דובר אבו מאזן הכריז כי יו"ר הרשות הפסיק את הקשרים עם ארה"ב. זאת עקב האיום לסגור את הנציגות הפלסטינית בוושינגטון
גל ברגר
21 בנובמבר 2017
15:55
עודכן ב 16:09

דוברו של יו"ר הרשות אבו מאזן הודיע היום (שלישי) כי מוסד הנשיאות הפלסטינית ניתק את המגעים עם הממשל האמריקני, בתגובה לאיומים לסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון. כך דווח בכלי תקשורת פלסטיניים.

בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "ופא" צוטט הדובר, נביל אבו רודינה, אומר כי "התגובה הפלסטינית באה כנגד הצעדים האמריקנים הלא מקובלים". לדבריו, ייתכן שזו הזדמנות לכוון מחדש את הקשרים בין הפלסטינים לאמריקנים.

ביום שבת האחרון הזהיר הממשל את הפלסטינים כי ישקול לסגור את משרדיהם בבירת ארצות הברית אם לא יפתחו במשא ומתן של ממש עם ישראל להשגת שלום. בכיר הרשות סאיב עריקאת אמר בתגובה לכאן חדשות כי הפלסטינים הודיעו רשמית שאם ייסגרו משרדי אש"ף בוושינגטון, הם ישעו את הקשרים עם הממשל. דוברו של אבו מאזן אמר לאחר איום הממשל כי "מדובר בצעד חסר תקדים ביחסים בין רמאללה לוושינגטון ויהיו לו השלכות מסוכנות על תהליך השלום".

לפי הדיווח בסוכנות אי-פי, שר החוץ האמריקני רקס טילרסון הבהיר לפלסטינים שניסיונותיהם לתבוע מנהיגים ישראלים בבית הדין הפלילי הבינלאומי יובילו לסגירת המשרד של אש"ף בוושינגטון, משום שאינם עולים בקנה אחד עם סעיף בחוק האמריקני. טילרסון אף לא חתם על התזכיר המתחדש מדי חצי שנה ומאריך את ההיתר לשהות משרדי אש"ף בוושינגטון.

בכיר במשרד החוץ של ארצות הברית אמר כי התבטאויות של יו"ר הרשות בעניין לפני כחודשיים הם עילה לנקוט צעד על פי החוק. כעת על נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לקבוע בתוך שלושה חודשים אם הפלסטינים אכן החלו לקיים שיחות ישירות עם ישראל.

לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה לדיווח: "מדובר בחוק אמריקני. אנו מעריכים את ההחלטה ומצפים להמשך עבודתנו עם ארה"ב לקידום השלום והביטחון באזור". שרי קבינט הונחו הערב על ידי לשכת נתניהו שלא להתראיין בסוגיית הנציגות הפלסטינית בוושינגטון.