ח"כ יעקב ליצמן
צילום: פלאש 90

ליצמן התפטר מהממשלה: "עבודות השבת – בניגוד להסכם הקואליציוני"

בעקבות עבודות הרכבת בשבת, שר הבריאות הגיש את התפטרותו מהממשלה: "הפכו את השבת ליום השיפוץ הלאומי". נתניהו אמר כי ישאיר את תיק הבריאות אצלו
מיכאל שמש ואוריה אלקיים
26 בנובמבר 2017
10:51

שר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיש הבוקר (ראשון) את התפטרותו הרשמית מהממשלה בעקבות משבר עבודות הרכבת בשבת. בהצהרה שמסר בעקבות ההתפטרות האשים ליצמן כי "רכבת ישראל הפכה את השבת ליום השיפוץ הלאומי", וטען כי הליכוד הפר את ההסכמים הקואליציוניים מול המפלגות החרדיות.

>> מאחורי הקלעים: מי הכריח את ליצמן להתפטר מהממשלה, ומדוע דווקא עכשיו?"הגשתי את ההתפטרות בעקבות העבודות בשבת ברכבת, גם אתמול וגם בתקופה האחרונה", הסביר ליצמן, שמפלגתו, יהדות התורה, תישאר בקואליציה למרות המשבר. לדבריו, "לכל הדורות ידענו שהשבת שומרת עלינו. העבודות בוצעו בניגוד להסכם הקואליציוני ובניגוד לסטטוס-קוו".

עוד אמר השר המתפטר: "לצערי, רכבת ישראל הפכה לאחרונה את השבת ליום השיפוץ הלאומי. את כל השיפוצים שלהם הם עושים בשבת שלא לצורך. עובדה שבכל המדינות בעולם כל הרכבות עובדים 24 שעות ביום, שבעה ימים ואף פעם לא סוגרים תחנות רכבת.  רק כאן עושים את זה, וזה נראה לי דווקא להכעיס.

"אני פורש מהממשלה. אני חושב שהדבר הזה מנוגד להסכם הקואליציוני, מנוגד לסטטוס קוו שלא לדבר שזה נוגד גם את ההלכה. הצלחתי לבצע רפורמות והן ימשיכו להתקיים", סיכם ליצמן. לטענתו, "התרענו על העבודות מדי שבוע. אני מאוכזב מעצמי שלא הצלחתי למנוע חילולי שבת. השבת יקרה לכולם".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע צער על התפטרותו של ליצמן ואמר: "אני מצטער על החלטת השר ליצמן לפרוש. הוא שר בריאות מצוין. הממשלה הלאומית בראשות הליכוד היא הממשלה הטובה ביותר לישראל". נתניהו הוסיף כי "השבת חשובה לנו וגם הצרכים של כלל אזרחי ישראל. אני מאמין שנמצא פתרון מוסכם, זה בהישג יד".

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, שוחח עם ליצמן ובירך אותו על התפטרותו מהממשלה. "השבת היא יום מנוחה וקדושה", אמר הרב לאו, "לצערנו, הקדושה מוגרה בחלק מהמקומות - וכעת מנסים למגר גם את המנוחה. לדבריו, התפטרותו של ליצמן בעקבות עבודות הרכבת בשבת "מהווה קידוש שם שמיים".

נתניהו הודיע בישיבת שרי הליכוד כי תיק הבריאות יישאר בינתיים בידיו, אך הבוקר פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי הוא שוקל לתקן את חוק יסוד הממשלה כדי לאפשר לליצמן לכהן כסגן השר. על מנת להוציא את המהלך אל הפועל, הוא יצטרך לשנות את חוק היסוד, משום שלפני יותר משנתיים פסק בג"ץ כי ליצמן לא יוכל להמשיך להיות אחראי על משרד הבריאות בתפקיד זה.